23 Ekim 2009 21:08   şikayet Et
elektrik

Pekingese ırkı hakkında bilgi paylaşımı
bu küçük tatlı ırkı değerlendirelim
bilgilerimizi paylaşalım

18 Kasım 2014 23:28 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
13 Mayıs 2010 19:50
kraven

Pekingese ve Tibet spnaiel kırması bir kızım vardı benimde. Daha doğrusu hiç ilgilenmedim saf olup olmadığını, önemi yoktu çünkü :) Veterinerim söylemişti kırma gibi duruyor diye, peki dedim bende :)
Zaten profilimden de görebileceğiniz gibi uzun burunlu ve nispeten daha uzun bacaklıydı. Neyse önemli değil zaten.
Hayatımın yaklaşık 7-8 senesini almış ve resmen aşık olduğum bir hayvandı. Tam yaşını hiçbir zaman öğrenemedik eski sahibi sayesinde. Bize ilk başta yalan söyleyip 2 yaşında demiş, almaya gittiğimizde 3 yaşında demişti. Veterinere gittiğimizde ise 3.5-4 yaşında dedi. Ve bızdığımızda kalça çıkığı olduğunu öğrenmiştik, neyseki ciddi değildi ve o şekilde sorunsuzca melek olana kadar yaşadı.
Hatırladıkça içimden selamlarımı iletirim eski sahibine(!)
Kızım gayet akıllıydı fakat eski sahibi bunu biraz abartmış. Dolaşmaya çıkarmaya üşendiği için 3. kattan sepet sarkıtarak onu dışarıya salarmış, prensesim dolaşıp geri sepete biner ve onu 3. kata çekermiş. Birgün de bu şekilde çekilirken 3. kattan düşmüş ve kalça çıkığı olmuş.
Yaklaşık 14 yaşına kadar sorunsuzca paylaştık hayatımızı, babam beyin ameliyatı olduğunda ve kemoterapi görmeye başladığında istemeyerek bir tanıdığımıza vermek zorunda kaldık ama geniş bir bahçede iyi şekilde bakıldı kızımıza, o yüzden içim rahat. Ama ne yazıkki son nefesini yanımda veremedi onun için halen çok üzülürüm.

Ama benim merak ettiğim olay şey başka. Halen kafamı kurcalar. Babaannem Almanya'dan bize gelir ve prenses onu çok severdi, kucağuna çıkıp kendini sevdirirdi hep. Bir keresinde babaannem tutturdu prensesi bana verin, onu götüreyim çok iyi bakacağım falan diye. Ben tartışmaya başladım olmaz öyle şey falan diye. Neyse o şekilde gitti babaannem.
Birkaç hafta sonra telefon etti konuşurken prensese uzattım telefonu babaannem sesini duysun vs. diye. Kadın telefonda seni götürücem, benimle Almanya'ya gelirmisin gibi laflar söyledi. Ve o lafı duyduğu gibi koşa koşa benim odama gidip yatağıma çıktı ve resmen sindi oraya :) Normalde gündüzleri benim odama pek gitmez, hele ben odamda değilsem hiç uğramaz bile hep salondadır. Geceleri sadece benimle yatmak için odama gelir, hatta eğer yatağıma çıkamazsa beni uyandırır gerekirse ayağımı yalamak suretiyle :D
Ama acayip şaşırdım o telefonda sesi duyunca odama gidip yatağıma çıkması ve bir gün boyunca yataktan inmemesine. Resmen küstü ve bir daha babaanneme hiç eskisi kadar yakın olmadı.
Telefonda konuşulan şeyleri anlayabilirlermi bu akıllı bıdıklar daha önce hiç görmemiştim :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Mayıs 2010 21:46
irmosum

Çok hoş hikayeleriniz var. Keşke hep aramızda olsalardı, onlar bizi her zaman mutlu kılan nadir şeylerden..
Bir Pekingese düşünürseniz tekrardan biz buradayız :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Mayıs 2010 00:40
kraven

Teşekkür ederim :) Keşke hep bizimle olsalar evet. Hep isterim, keşke köpeğim ben öleceğim zaman ölse diye. Yani nasıl bir anne veya baba evladının ölümünü görmek istemiyorsa bende köpeğimin ölümünü görmek istemiyorum. Bu yüzden biraz ön yargı oluştu tekrar pekingese almak konusunda.
Bir aksilik çıkmazsa bu ay tekrar işe başlıyorum ve önümüzdeki ay eve yeni bir bızdık almayı düşünüyorum buradan veya barınaktan.
Ama biraz ön yargı oluştu dediğim gibi. Sanki prensesim ile yaşadığım o zorlukları tekrar yaşayacağım eğer tekrardan pekingese edinirsem gibi geliyor.
Özellikle son dönemlerindeki hastalığını düşündükçe daha fazla korkuyorum.
Çünkü kızım son dönemlerinde ciddi şekilde hastalanmıştı ve bu tam da babamın ameliyat günlerine denk gelmişti.
Annem ve ben bir hastanede koşturuyorduk daha sonra ben gelip prensesimi veterinere yetiştiriyordum çünkü ölümlerden döndü günlerce. Aşırı ishal, kusma ve yaklaşık 3 gün boyunca ağzına bir lokma girmedi, serumlarla ayakta durdu. Bunun üzerine birde hastalığın ve kalça çıkığının verdiği halsizlikten yaklaşık 1 hafta o güzelim, cıvıl cıvıl kız arka ayaklarını kullanamadı. Ne yapacağımı şaşırdım, babamın işleriyle ilgilenmem gerekiyor ama aynı zamanda evde prensesim hasta yatıyor. Neyseki 1 hafta sonra biraz toparlayıp bişeyler yemeye ve tekrar yürümeye başladı da rahatladım.
2 sene oldu prensesimi kaybedeli. 2 senedir nerede bir pekingese görsem üzerine atlayıp çenesini sıkıp mıncıklamak geliyor içimden resmen :)
Geceleri koridorda tuvalete giderken çıkardığı patır patır yürüme seslerini arıyorum halen.
Bakalım önümüzdeki ay karar vereceğim nasıl bir dost edineceğime.
Bu arada Fıstık'a iyi bakın benim için :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Mayıs 2010 00:43
irmosum

Bende onu özleyeceğim günleri düşünüp en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum kızıma..

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Mayıs 2010 22:08
alphberk

http://www.youtube.com/watch?v=x0cjPlWQkVE

kalitesi biraz düşük ama izlemeye değer =)

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Mayıs 2010 22:10
irmosum

Videodaki pekingeselere baksak bile yeter :))
Çok güzeller ya..

Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Mayıs 2010 11:32
elmasarmaqan

Selam Arkadaşlar Bu Minik Bıdıkların Biraz Söz Dinlemeleri İçin Yapılacak Bişeyler Varmı :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Mayıs 2010 12:55
hatissyel

valla ben ödül mamasıyla her istedigimi yaptırıyorum ..biraz bogaznına düşkün de:)

Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Mayıs 2010 16:56
elmasarmaqan

BEN ÖDÜL MAMASINI VERDİĞİMDE DAHA HIRÇIN OLUO YEMEYİP AĞZINDA BEKLETİO (çok sevdiğinden olsa gerek:)) O SURE İÇERİSİNDEDE KİMSEYİ YANINA YAKLAŞTIRMIO :) BİRAZ FAZLA ŞIMARTTIM SANIRIM AMA KIYAMIYORUM :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

1 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar