16 Nisan 2018 16:43   şikayet Et
bouquette

Acil yardım lütfen
merhaba, çok acil yardımınıza ihtiyacım var. 4 aylıkken sahibi bakamadığı için sahiplendiğim şimdi bir yaşında küçük bir kızım var. Spitz ırkı. Enerjisi çok yüksek, iştahı da çok iyi. Sokaklarda çöp bırakmıyor herşeyi yiyor;) Son zamanlarda arada arka ayağını kaldırıp birkaç saniye havada tutuyor sonra indirip koşmaya devam ediyordu. Endişelendiğim için bir veterinere gösterdik. Bir yere çarpmış olabileceğini, endişelenecek durum olmadığını söyledi, röntgen çekmeye dahi gerek yok dedi. İçim rahat etmeyince bir hekimden daha görüş alayım hem de röntgen çekilsin dedim. Bu kez bir başka kliniğe gittim. Burada da yine röntgen çekmeden 3. Derece patella displazi var ameliyat dediler. Dışarıdan gelen bir prof yapacakmış vs anlattılar. Bir görüş daha almadan ameliyat ettirmek istemediğimden bir başka veterinere gittik, dizinde bir sıkıntı var ama ameliyatlık bir durum olduğunu düşünmüyorum, şimdilik röntgen çekmeyelim bir ağrı kesici kas gevşetici yapalım duruma bakalım, isterseniz haftasonu gelirsiniz röntgen çekeriz dedi. Haftasınu gittiğimizde artık bir başka hekim vardı (4. Hekim) önce elle muayene edip patella çıkığı ve ameliyat dedi, sonra röntgen çekince “aa kalça çıkığı var asıl onun da ameliyat olması gerek” dedi. Röntgen filmlerinden birinde kalça çıkığı varmış birinde yokmuş onun zaten nasıl olduğunu anlamadım. 4 hekimden 4 ayrı görüş geldi. Ben açıkçası çok endişeliyim. Köpeğim durduk yere bir ameliyat olsun istemiyorum. Bebekken de hep veterinere gittiğimizde kalça çıkığı olabilir mi diye sorduğumda yürüyüşünde bir problem yok elle muayenede de herşey normal bir sıkıntı yok demişlerdi. Ben şu anda kime güveneceğimi, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. 5 kilogramlık köpeğime eğer gerçekten gerekli değilse bu acıları yaşatmayı istemiyorum. Zaten kendisi çılgınca oradan oraya atlayan sırıtıp duran manyak bir çocuk. Bu kadar ameliyatlık sıkıntısı gerçekten var mı bilemiyorum. Hekimlere güvenmekten başka şansım yok ama herkes farklı bir şey söylediğinde ne yapacağımı şaşırıyorum. Bana görüşlerine güvenebileceğim, köpeğimi emanet edebileceğim gerçekten gerekli değilse bir kaç bin TL için köpeğimi ameliyat etmeyecek İstanbul’da bir yer önerme şansınız olabilir mi?

Gelen Cevaplar
16 Nisan 2018 17:11
astroo

http://www.empatiakademi.com.tr Burasıyla da bir görüşün , kalça displazisi ( çıkık değil displazi ) sadece röntgenden teşhis edilemez bu arada aklınızda olsun .

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Nisan 2018 17:59
bouquette

Merhaba yanıtınız için çok teşekkürler, başka nasıl teşhis edilir bilgi verebilir misiniz?

Alıntı Yaparak Cevapla   

17 Nisan 2018 00:03
astroo

Orijinalden alıntı: bouquette

Merhaba yanıtınız için çok teşekkürler, başka nasıl teşhis edilir bilgi verebilir misiniz?


Klinik belirti , elle muayene ve doğru şekilde çekilmiş röntgenlerle birlikte teşhis edilir. Veya penhipp çektirirsiniz ancak pahalı bir yöntem birkaç tane lisanslı yer var çeken.

Patella çıkıyorsa eğer bunu kolayca teşhis edebilir uzmanı muayene ile, önce bunun üzerinde durun bence. Gittiğiniz doktorlar ortopedi de ve cerrahisinde uzmanmıydı bilmiyorum. Değillerse sadece tahminde bulunmuş olabilirler. Erenköy pasteur Zihni Mutlu da deneyimli bir doktor oraya da gidebilirsiniz maddi sıkıntınız yoksa eğer; çünkü biraz pahalıdır.

Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Nisan 2018 09:50
bouquette

Glukozamin kullanıyoruz bir haftadır, bir de büyük köpeklerle oynuyordu hep en iyi arkadaşlrı bir samoyed ve bir golden. Şimdi büyük köpeklerle oynatnıyprum, çünkü iki ayağınon üzerinde çok kalkıyor. Haftaiçleri uzun yürüyüşler yapıyoruz, haftasonları maçka parkında gezinti ve minik ırklarla kovalamaca. patisini hiç çekmedi bu sürede yukarı. Yani ilk baştaki sorun geçmiş görünüyor. Hemen ikinci kez röntgen çektirmek istemediğimiz için iki hafta koyduk araya. Haftaya tam teşekküllü bir hastanede röntgen ve muayeneye gideceğiz. umarım her şey yolundadır.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

8 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar