27 Şubat 2018 01:36   şikayet Et
betro89

Gençlik hastalığı
Merhabalar,

Kopay-Alman kurdu melezi altı aylık dişi bir köpeğimiz var. On üç gün önce kusma, halsizlik, iştahsızlık ve ishal belirtileriyle veteriner hekime götürdük ve gençlik hastalığı ile karşı karşıya kaldığımızı öğrendik. Tedavi uygulandı, serumlar ile dördüncü gün kendini toparladı ve çok geçmeden eski iştahına kavuştu. Bu arada veteriner hekimin hastalığı tamamen atlattığını söylediğini de eklemeliyim. Şimdi aradan 7-8 gün geçti, bu süre boyunca gayet sağlıklıydı. Bir tek bugün yemeği biraz fazla kaçırdı. Tekrar kusmaya başladı. Birkaç kez yediklerini çıkardı. Doğal olarak hastalık tekrar nüksediyor gibi bir endişeye kapıldım. Böyle bir şey olabilir mi, yoksa köpeğin oburluğundan ve bizim hatalı beslememizden mi kaynaklıdır, ne dersiniz?

27 Şubat 2018 01:37 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
27 Şubat 2018 09:20
rooziii

Bildiğim kadarıyla söyleyim. Gençlik hastalığı genelde köpeklerin çok kolay yakalandıgı bir hastalıktır. Bildiğim kadarıyla gençlik hastalıgına yakalanan köpekler kolay kolay o hastalıga birdaha yakalanmazlar çünkü o hastalıga karşı dirençli olurlar ama tabiki şöyle bi olayda var gençlik hastalıgına yakalanan köpeğin yaşadığı ortam sonrasında çok iyi dezenfekte edilmeli çünkü virüs 5 ay kadar canlı kalabiliyor. Yemeğini büyük ihtimalle çok yediğinden kusmuştur. Dışkı takibi yapmanı öneririm ve kusması artarsa ihmal etmeden hemen bi veterinere götür tekrardan

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Şubat 2018 09:22
rooziii

Tabi son olarak kustuğu gün ne yedirdiğinde önemli

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Şubat 2018 10:23
dincerbadem

Geçmiş olsun, gençlik hastalığı çok tehlikeli bir hastalıktır. Yavruların baş belasıdır.

1) Hikayeden anlaşılıyor ki köpeğinize gerekli aşıları yaptırmayarak ihmalkar bir tutum izlemişsiniz. Lakin, aşıları tam ve hatta yetişkin bir köpeğin bile bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır, bağışıklık sisteminin direnciyle alakadır.

2) Ehil bir hekim köpeğin genel durumu, dışkının rengi, kokusu vs gibi donelerle gençlik hastalığı teşhis edebilir. Lakin hekimin hiçbir ihtimali göz ardı etmemek namına yapması gereken gerekli test kitlerini uygulamak, kan vs örneklerle laboratuvar analizlerini yapmaktır. En basitinden herhangi bir test kiti uyguladı mı? Açıkçası 4-5 günde hekiminizin ifadesiyle tamamen geçecek bir hastalık değildir, takibi iyi yapılması gerekir.  Nüksetme ihtimalini minimuma indirmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeniz, yaşadığı ortamın sıcaklık, hijyen gibi şartlarını iyileştirmeniz gerekmektedir. Demir ve b vitamini haplarını kilosuna göre oranlayarak vermeniz faydalı olacaktır. Kusmasına gelince dediğiniz gibi fazla yemekten kusmuş olabilir ve lakin oral yolla antibiyotik kullandıysanız bunlar mideye de dokunmuş olabilir.

3) Gençlik hastalığı virüsü dış ortamda çok uzun süre yaşayabilir. Baticon veya eşdeğer bir dezenfektanı  bir kova suya yarım şişe karıştırınız ve bulunduğu ortamı bu karışımla yıkayınız. 24 sonra enfeksiyon tehlikesi kalmayacaktır. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Şubat 2018 10:54
rooziii

Kesinlikle katılıyorum. Çamaşır suyuda etkilii suya karıştırıp köpeğin temas ettiği heryeri silmelisin

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Şubat 2018 16:41
betro89

Merhabalar,

Verilen yanıtlar için teşekkür ederim. Bugün boyunca hiç kusmadı, dışkısını da takip ettik, normal ve enerjisi gayet yerinde. Kısacası hatalı beslemişim.

Aşı konusuna gelecek olursak, üç aşı yapılması gerekirken iki tanede bırakmışız biz, o konuda hatalıyız, neyse ki gereken dersi kayıpsız aldık.

Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Mart 2018 04:00
xlucy

Gençlik hastalığını akciğer formunda atlattık lucyle.Bu hastalık berbat birşey bizim tedavi 2 hafta sürmüştü bu hastalıkta hangi formda olduğu özellikle sinirsel forma ilerleyip ilerlemediği önemli.Bu hastalığı atlattıktan sonra biz de aynı şeyleri yaşadık en ufak birşeyde tedirgin olduk fakat kusmanın gayet normal birşey olduğunu ilerleyen zamanlarda görüceksiniz.Köpeğiniz mamayı fazla kaçırıcak kusucak diş kaşıma kemiğini yanlışlıkla yutucak yuttuğu gibi kusucak mobilyaların derilerini yiyecek sindiremeyip kusucak bunlar hep midenin savunmasıyla alakalı kusmalar hastalık sebebiyle değil zaten siz de biliyorsunuzdur gençlik hastalığı sadece kusma belirtisi gösteren bir hastalık değil tüm hayat enerjisini bitiren bir hastalık.Kısacası endişelenmenizi gerektiricek birşey yok sizinki mamayı biraz fazla kaçırmış :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

19 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar