06 Aralık 2019 16:27   şikayet Et
regi

köpeğimde atopik dermatit var
köpeğimde atopik dermatit sorunu baş gösterdi ve son 9 aydır 5 6 farklı veterinere gittik hiçbir gelişme yok. iki arkadaşımın köpeklerinde de aynı sorun vardı ama onlar daha iyi durumdalar. aynı tedaviyi uyguladık yine bir gelişme olmadı. psikolojik mi acaba dedik 3 haftadır antidepresan kullanıyor geçen hafta kaşıntısı durdu ama bu hafta yine aynı şekilde kendisini dişliyor. kan testleri vs hepsi olması gerektiği gibi ama kürkü yara bere içinde. iki hafta etkili dedikleri kortizon da sadece 5 gün etkili oldu. daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp çözüm bulabilen kimse var mı? lütfen olsun çünkü saldırıya uğramış gibi görünen bir köpeği sürekli görmek ve hiçbir şey yapamamak gerçekten çok zor bir şey.

Gelen Cevaplar
06 Aralık 2019 16:52
dincerbadem

Şimdiden geçmiş olsun, goldenlarda sık görülen dermatit genelde protein oranının düşürüldüğü, kanatlı ürünlerinden uzak durulan bir diyet, iyi bir antibiyotik ve kortizon tedavisiyle düzelir. Öncelikle beslenmesinden kanatlı ve kanatlı yan ürünlerini çıkarınız. Aldığınız mama her ne kadar kuzu etli, somonlu vs olsa da içeriğini incelediğiniz zaman tavuk ciğeri, tavuk şusu busu gibi bir bileşenin olduğunu görme ihtimaliniz hayli yüksektir. Ne yazık ki kanatlı ve kanatlı yan ürünlerinden %100 arındırılmış bir mama bulmamız biraz zor, zor olmakla beraber pahalılar.


Kan testlerinin yapıldığını yazmışsınız, biyokimyasallarına özellikle karaciğer fdeğerlerine baktırmadıysanız mutlaka baktırınız.

İçinizi ferah tutunuz, dermatit genelde düzgün bir diyetle desteklenirse geçer, ama hangi diyetin yaradığı genelde deneme yanılma yöntemiyle bulunur.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

20 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar