10 Aralık 2013 22:05   şikayet Et
yagiz34

Köpeğimi gezdirsem üşür mü?
Arkadaşlar hepinize merhaba.Oscar şu anda 3 aylık ve 2.karma aşısı da bitti bir iki kez dışarı çıkarttım fakat tuvaletini kesinlikle dışarı yapmıyor.Evde tutmayan hayvan dışarıda tuvaletini tutuyor ve ancak eve geldiğimizde gazetesine yapıyor.Tasmayla yürümeyi de sanırım yavaş yavaş öğreneceğiz.Asıl konuya gelmek istiyorum.İstanbul'da yaşıyoruz ve havalar haliyle çok soğudu.Oscar'ı günde 3-4 kez dışarıya çıkarmak ve hem alışmasını  hem de enerjisini atmasını sağlamak istiyorum.Fakat üşütüp hasta olmasından çok korkuyorum.Sizlerden bu konuda deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.Bu arada belirtmek isterim Oscar evin kapalı balkonunda kalıyor.Soğuğu hiç bilmiyor değil balkon dışarısı kadar soğuk değil,ev içi kadar da sıcak değil.Şimdiden herkese çok teşekkür ederim saygılarımla :)

10 Aralık 2013 22:22 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
10 Aralık 2013 22:24
neruda


Öncelikle soğuk konusunda ben de hemen önlemimi aldım, iki tane soğuktan koruyucu mont aldım kızıma, birisi yağmurda ıslanmasını da önleyecek şekilde; siz de aynısını yapıp yavrunuza bu kışı atlatabileceği ölçüde bir giyecek bakabilirsiniz. Ben www.petza.com ' dan sipariş verdim ve daha önce de aldığım bir çok ürün var aynı siteden, oldukça da memnun kaldım. Yani kıyafet konusunu köpek sahibi olmadan önce komik bulurdum ama gerçekten bazı köpeklerin hassas yapıları olabiliyor. Havalar bu kadar soğumamışken bile kızım hastalanınca dedim tek çaremiz bu o zaman. Bazı insanlar köpeklerin doğaları gereği kıyafete ihtiyaçları yok falan diyor ama biz insanların doğasında da pantolon kazak yok, hatırlatmak isterim. :)

Dışarıya alışması için de birazcık uğraşmak gerekebilir ama alıştıkları zaman başka şey istemez oluyorlar :) Yani ben de neredeyse bir hafta boyunca Neruda'yı dışarıya alıştırmaya çalıştım. Evde suyunu içirip mamasını veriyorum, normalde hemen tuvaletini yapan hayvan dışarı çıkardığım zaman tutuyor da tutuyor. Sonra baktım böyle olmayacak, evde dayadım ona suyu ve mamayı, çıkardım dışarı. Yapana kadar da eve girmeyeceğim dedim ve onunla korkak adımlarla siteyi keşfede keşfede neredeyse 4 saat geçirdik. Sonunda tutamadı ve yaptı, ben de hemen yaptığı anda tatlı ses tonuyla aferini ve ödül mamasını verdim.Öyle öyle bir hafta daha geçirdik ve dışarıya tamamen alıştı. Sonra evdeki eğitimini biraz unuttu ama bol bol dışarı çıkarmak burada anahtar. Yani bazen 4 saat ara henüz o yaştaki bir köpek için yetmeyebilir, 2 saatte bir çıkarmanız gerekebilir. Ama öyle bir yorarsınız ki onu, 6 saat uyursa o süre zarfında çıkarmamanız da gerekebilir. Artık onu siz ve canınız birbirinizi tanıyarak ve uyum içerisinde halledeceksiniz. :) Şimdiden kolay gelsin ve bu tatlı anların keyfini çıkarın.

Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Aralık 2013 22:30
yagiz34

Sevgili Neruda öncelikle ilginize ve üşenmeden yazdığınız uzunca cevap için çok çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi bir adet yağmurdan koruyucu ince montumuz var fakat giydirdiğim zaten çıldırıyor diyebilirim,artık biraz alışması için zorlayacağız.Madem alışması için bir an önce başlamam gerek,o zaman biz de kısa aralarla uzun uzun dışarıda kalacağız :) 

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Aralık 2013 19:02
alicea

ıslanmadığı sürece bir şey olmaz, monta kazağa gerek yok.

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Aralık 2013 19:12
gazez

labradorlar, goldenlar kışın buzlu suda yüzüp hastalanmayan köpekler. neden giysi giydirmeye gereksinim duyulur ki?

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Aralık 2013 21:04
prens01

Normalde Köpekleriniz -35 derece soğuk havalara bile dayanabilecek donanımdadır, fakat devamlı ev ortamında bakılan köpekler onların bu mekanizmalarını bir nebze zayıflatmış olsada, giydireceğiniz mont kazak gibi kıyafetlere kesinlikle ihtiyaçları olmaz ve dışarıda üşümezler.. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Aralık 2013 21:31
gazez

ben -15 e kadar deneyebildim en fazla ve soğuktan gayet memnun. yazın sokakta zor gezen ateş -10 derecede koşturmak için can atıyor. soğuğa alışkın olmasıyla öğrenci evinde büyümüş olması arasında bir bağlantı da olabilir tabi.

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Aralık 2013 21:49
cemkofoglu

çok soğuklarda yağmurda çamurda çıkartmayın. gazete olayını iptal edip mızladığında sokağa indirin. yavaş yavaş olur. onun dışında hemen hasta olmaz merak etmeyin. terli terli soğuk su içmesin bide.

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 15:18
faltundalÜşümez rahat rahat gezdirin, köpekler için kıştan
ziyade yaz daha tehlikeli

Alıntı Yaparak Cevapla   

20 Aralık 2013 02:56
yagiz34

Sevgili arkadaşlar her birinizin değerli yorumları sayesinde içim rahat şekilde Oscar ile geziyoruz tekrar tekrar teşekkür ederim

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

19 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar