27 Haziran 2018 03:53   şikayet Et
yagizout

Köpeklerde standart aşı takvimine uyulmalı mı?
Evcil dostunuzun aşılarını yaptırırken standart takvime bağlı kaldınız mı?
Evet
Hayır

Aşı konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Standart takvime bağlı kalınmalı mı? Üç-dört aylık olana kadar neredeyse 9 aşı vuruluyor. Bu rakam bir yavru için çok değil midir? Bir de doz aşımı durumu var; köpeklerin cüsse ve kilosuna bakmaksızın aynı dozda aşılanıyorlar. Bir danuaya uygulanan doz ile yorkshire terrier'e uygulanan doz aynı. Sizce de kilosuna göre bi' doz vurulması gerekmez mi? Karma, tetanoz vb gibi olmazsa olmazlar haricindeki diğer aşılar her durumda gerekli midir? Acaba onlara iyilik yapalım derken, tam aksine sağlığını tehdit ediyor olabilir miyiz? Deneyimleriniz nelerdir? Özellikle aramızda veteriner hekim arkadaşlar varsa onların yorumları bizim için çok kıymetli : )

Gelen Cevaplar
27 Haziran 2018 06:40
batutorque

Aşılar genelde veterinerin insiyatifine kalan bir durum. Gelişmiş ülkeler de ki gibi ev hayvanları el üstünde tutulmuyor burada herkez cebini doldurma yolunda. Bu güne kadar 12 veteriner tanıdım sadece 3'ü işini mantıklı ve edepli yapıyordu.

Hayır 9 aşı bir köpek için çok bir rakam değil. AMA! evet, bazı aşıların dozajına göre vurulması lazım. ''Diğer aşılar her durumda gerekli midir?'' sorusuna yorum yapamayacağım sonuçta veteriner değilim.

Benden bu kadar. Ben şahsen aşı takvimine uymanızı tavsiye ederim. Ne olur ne olmaz işimizi garantiye alalım. :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Haziran 2018 03:05
yagizout
28 Haziran 2018 10:06
mayayl

evet uymanız gerekli. yeni doğmuş bebek gibi düşünebilirsiniz nasıl onun aşılarını yaptırmak zorundaysak köpeklerimizin sağlığı içinde aşı takvimine uymalıyız diye düşünüyorum. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Haziran 2018 12:50
imipenem

aşı ilaç değildir. aşı bağışıklık sistemine bazı virüs ve bakterileri tanıtmak ve bağışıklık oluşturması için verilir.

aşılar diğer klasik ilaçların aksine vücut ağırlığına göre değil minimum etki gösterdiği doza göre hesaplanır. bir danua ya da terrier için fark etmeksizin aşıyı üreten firmanın önerdiği doza göre yapılır. bu dozdan aşağı bir dozda verilmesi yeterli koruyucu immunitenin oluşturulmasını garanti edemez. iki aşı arasının ideali 3 haftadır. bazı durumlarda 2 haftada bir aşı yapılabilir, bu sürenin altı önerilmiyor. barınak köpeklerinde aşı programı evde bakılan bir köpeğe göre tamamen farklıdır.

maternal antikorun alınması için ağız sütü, kolostrum içilmesi gereklidir. yavru bir köpek bunu doğumdan sonraki ilk 3 günde alabilir, bu süreden sonra barsaktaki açıklıklar-porlar kapanır. antikorlar emilemez barsaktan daha sonrasında. anne sütü dahi almamış bir yavru köpeğe 4 haftalık yaştan önce aşı yapılamaz. köpeklerde maternal antikor var ise, yani iyi anne sütü içtiyse bunun koruyuculuğu 12 haftaya kadar uzayabiliyor, maternal antikor varlığında aşı yapmanın bir yararı yoktur, aşıdan istenilen bağışıklığı alamazsınız.

10-12. haftada son dozu yapılan bir karma aşının getirdiği bağışıklığı uluslararası alanda şu an kabul görmüyor. son dozu 14-16. haftalarda yapılması lazım.
belirli bir yaştan bazı aşılar yine iki doz olarak başlanması gerekirken bazı aşılarda yine tek doz yeterli olabiliyor. bunu veterinerinize danışmanız gerekiyor.

oluşturulan aşı programı bölgedeki veterinerin çevrede görülen hastalıklara göre ve yine köpeğin gitmesi muhtemel bölgelere göre oluşturuluyor. bazı aşılar program dışı tutulabileceği gibi, bazıları da programa eklenebiliyor.  

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

3 üye şu anda sitede. Ayrıca 834 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar