16 Aralık 2013 01:38   şikayet Et
missgzm

Yavru köpeklerin dışarıya çıkma zamanı ve aşıları?
Siz yavru köpeğinizi ne zaman dışarı çıkarmaya başladınız ? Ve de goldenlerde 3.karma gereklimi obur veteriner 2.karmadan sonra yazmamisti ama bu veteriner 3.karmada demiş

16 Aralık 2013 04:01 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
16 Aralık 2013 03:31
bowfinger

aşı olayını bilmiyorum fakat bana fransız bulldog için veteriner ilk 4 ay çıkartmazsanız iyi olur dedi. Zaten 2 aylıkken teslim ediyor. 2 ayda dışarı çıkartmazsanız iyi olur dedi. Aşılar vs. hariç. Ama 1.5 aylık köpeği bile dışarıya gezmeye çıkartanlar gördüm yani.

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 12:17
alicea

ikinci karmadan bir kaç gün sonra çıkartabilirsiniz. 3. karmayı bazı veterinerler öneriyor bazıları gerekli bulmuyor.


Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 12:22
missgzm

paşam 2.karmayı oldu. Yan şimdi çıkartabilirmiyiz ? Cumartesi günü. 2.karması oldu  Veteriner kuduzdan sonra çıkarın dedi

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 12:47
alicea

3. karmayı da olacaksa yanlış bilmiyorsam sırayla corone bronşit ve kuduz aşıları olacak, aşıları en az 2 hafta arayla yapacakarına göre veterinerinize göre köpeğiniz en az 2 ay daha dışarı çıkmayacak, bu da yaklaşık 4 aylık olana kadar oluyor. bakın bu çok uzun bir süre. köpeğin pskolojik olarak olarak rahatlaması için dışarı çıkıp diğer köpeklerle dış dünyayla tanışması gerekiyor. toprakla ve baterilerle de erken tanışması bağışıklığı ve fiziksel sağlığı için faydalı olacaktır. bence çıkmak için 4 aylık olmasını falan beklemeyin bir iki güne çıkartın. gözlemlediğime göre dışarı geç çıkmaya başlayan köpekler hem daha kolay hastalanıyor hem de pskolojik olarak sıkıntı yaşıyor. tuvalet eğitiminin gecikmesi de var. veterinerden daha mı iyi biliyorsun diye düşünebilirsiniz. o zaman ben de size kendi veterinerimin numarasını veririm bir de ona danışırsınız. söylediklerimi destekleyecektir

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 13:33
alicea

Orijinalden alıntı: irblbthny

temel aşılar bitmeden kesinlikle çıkarmayın büyük dert alırsınız sokaklar parazitli dışkı lekeleriyle dolu çok hassas o şu anda geç olsun ama sıkıntıdan iyidir veterinerizin tavsiyesinden önce kesinlikle çıkarmayın

 

veterinerlerin bu konudaki görüşleri birbirinden farklıdır, hangisini dikkate alıcaz. kaç köpeğiniz büyük dert aldı, kulaktan dolma konuşuyorsunuz.

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 14:35
chivasgolden

Benim kızım daha yeni 3 aylık oldu, geçenlerde kuduz aşısı yapıldı artık yürüterek getirebilirsiniz dedi, çünkü dısarı cıkarsak bile kucağımızda gezdirmemiz gerektiğini söylemişti bize vetimiz.

 Ama ben bu uyarıyı almadan önce kızımı dışarı çıkarmıştım gezdik yürüyüş yaptık, çok şükür birşeyi yok. Daha dün tekrar yürüyüş yaptık hatta kalabalık ortamlara girdik ailemizde kalabalık zaten. bence bunlar psikiloji açısından daha iyi çünkü 4 ay cok uzun bir süre yani kimse dayanamaz. bizler sevsekte insanız sonucta ,küçük yaşlardan sosyallestirmek önemli bir adım bence. bazı vetler bence cok kuralcılar, bu konularda empati önemli. dikkat ettikten sonra biraz da olsa dışarıyı kalabalıgı ortamı arabaları ot böcek görmeleri iyidir benim fikrim. öyle de yaptık zaten,

Ancak sunuda söyleyim benim kızım bana ilk geldiğinde bile dombişti biraz anne sütünü iyi almış yani, belki o açıdan bir artımız olabilir. yine de her pet için aynı şeyler söylenmez, bu sizinle petiniz arasındaki bağla ilgili en önemlisi bu :)

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 18:43
bowfinger

Gittiğim çiftlikteki köpek eğitmeni ile sosyalleşme olayını konuştuğumda sosyalleşmenin diğer köpeklere yanaşıp koklaşmak , üzerlerine zıplamak olmadığını üzerine vurgulayarak belirtti. Veteriner de 4 aydan önce çıkartılmıyor dedi bana . Bizim arkadaşla daha bugün sabah facede bunun muhabbetini yaptık. 1.5-2 aylıkken çıkartmış. Bu şuna benziyor. Doktor sigara içmeyin zararlı size diyor. Ve siz içmeye devam ediyorsunuz. Bazıları sigaradan kanser oluyor bazıları olmuyor. (Not: Sigara kullanmıyorum ama haftada 3-4 defa nargile içerim :) ) 

Kimseyi yargılamamak lazım ama eğer bir veterineri artık aile hekimi gibi edindiysek ve sürekli ona gidiyorsak onun sözünden çıkmamak lazım diye düşünüyorum.

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Aralık 2013 18:56
kumarbaz

Temel aşıları bitmemiş bir köpeğin patisi dahi yere değmemeli. Falanca köpeğini 2 aylıkken çıkardı birşey olmadı vs. bunlar önlemsiz, özensiz söylemler. Kötü birşey oldu mu zaten bir kere oluyor. Ben Kumarbazı aşıya götürürken, arabaya kadar bile kucağımda taşıyordum.


Sosyalleşme meselesine gelince, endişe etmeyin arkadaşlar önce sağlıklı bir yavru köpek sahibi olsun sonra sosyalleşme, parkta gezme için bol bol vaktiniz olacak.

16 Aralık 2013 16:57 tarihinde düzenlenmiş. | (3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

18 Aralık 2013 07:27
rabies

Temel asilari bitmemis bir kopek sokaga cikmamalidir, ha cikar bi sey olmaz ama ya olursa kismi yeterlidir.
Burda gelipte ciksin bisey olmaz demek cok cahilcedir, hele ki baska birisinin kopegi icin.
"Falancanin kopegi cikmis bisey olmamis", dogrudur , bende ilk kopegimi cikardim (o zaman kopekler hakkinda bilgi sahibi degildim) hic bisey olmadi ama bu olmicak demek diil. Gezdiginiz yere gore % 10-20 olma riskini almayiniz cunku ozellikle yavru kopeklerde pek cok hastalik olumcul sonuclar dogurur.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

18 Aralık 2013 11:54
prednisone

Merhaba arkadaşım, bazı arkadaşlar çok kızacak ama veterinerleri çok fazla dinleme derim. İri ırklarda 3ncü karmaya ihtiyaç yok, tamamen veteriner çıkarı. Ama şöyle söyleyeyim. İlk aşıları olan bi yavrucak yaklaşık o aşılar ile 60-70% bağışıklık kazanıyor. Yani corona, bronchine, kuduz ve karmanın 2nci aşısı bittiyse çıkar köpeğini. Şimdi o yerinde duramıyodur. Hava soğuk ama tedbir almalısın. Çok üşümeden çıkar derim bu aşılar bittiyse. Bazı arkadaşlara katılmıyorum. Oldukça tedbirli davranıyolar biliyorum ama sakınan göze çöp batar.

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

7 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar