04 Şubat 2020 00:55   şikayet Et
cagisu

asosyal köpek
Merhabalar, yaklaşık 2 ay önce labrador pitbull kırması 9 aylık bir köpek sahiplendim. Adı cagisu. 
Cagisu ilk geldiğinde kısmi temel komutları (yat ve yemek yemeden önce beklemeyi) biliyordu. Araştırdığım videolar ve okuduğum bloglar ile pozitif eğitim metodunu kullanarak clicker ile köpeğimi eğitmeye başladım. Yatmayı, oturmayı, beklemeyi, pati vermeyi, oyuncağını saklandığı yerden arayıp getirmeyi, gelmeyi, klübesine girmeyi gibi temel sayılabilecek komutları öğrettim, oldukça hızlı öğrenen zeki bir köpek zaten. 

İnsanlarla arası çok iyi, çok sevecen. Çocuklara karşı da bir sorun yaşamıyoruz fakat diğer hayvanlara karşı toleransı asla yok. Eski sahibi düzgün sosyalleştirmemiş, ne zaman bir köpek görse ya da kedi görse önce koşarak yanına gitmek istiyor, biraz bekliyor 15-20 saniye karşı köpeği izliyor ve sonra saldırgan tavırlar sergilemeye başlıyor. Üstüne atlayıp dişlerini göstermeye çalışıyor. Karşılaştığımız her kedi ve köpekte bu sorunu yaşıyoruz ve cidden yürüyüşlerimiz çok zor bir hal alıyor bundan dolayı. Asosyal bir köpeği nasıl sosyalleştirebilirim? Karşı komşumuzun köpeği çok sakin, onunla sosyalleştirmeye çalışıyorum fakat tasmayı bıraksam eminim cagi saldıracak ona. 10 saniyeden fazla duramıyor, hemen üstüne atlayıp havlayıp dişlerini göstermeye başlıyor. Geçen sefer parka giderken o köpek de peşimize takıldı, özellikle bizimle gelmesi yönünde komutlar verdim belki alışırlar diye. Aralarında 5 ila 15 metre mesafeyle yürütmeyi başarabildim sadece. Ne zaman öbür köpeğe yaklaşsak 10 sn sürmeden saldırgan tavırlar sergilemeye başlıyor. Geri çekiyorum. Gerçi çekmemeyi de denedim fakat kavga etmeye başlıyorlar mecbur ayırmak zorunda kalıyorum.  Yanımızda başka köpek varken cagisu hem korkuyor, hem yürüyüşünden zevk almıyor hem de saldırgınlaşıyor. Geçen sefer de bir köpek peşimize takıldı, ikisi de saldırganlık gösteri, bu süreçte cagisu hem ağlıyor hem de saldırgan tavırlar sergiliyor. Muhtemelen eski sahibiyle dışarı çıktığında yaşamış olduğu kötü bir deneyimden dolayı korktuğunu ve bu yüzden insanlar hariç her canlıya agresiflik gösterdiğini düşünüyorum. Bugüne kadar bir sürü insanla tanıştık, hiç birisine saldırgan tavır göstermedi, tam tersine çok uysal oyuncu tavırlar sergiledi. 

Bu durumla nasıl başa çıkabilirim? Lütfen tecrübeli olanlar yardım edebilirse çok mutlu olurum gerçekten dışarı yürüyüşlerimizde bu durum yüzünden hem ben hem cagisu çok zorlanıyor.

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

6 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar