03 Temmuz 2015 00:07   şikayet Et
mapizela

Otoparkta Köpek Beslemek
Merhaba, ben daha önce evimde bi süre geçici Golden Retreiver bakmıştım, aşığım bu ırka 6-7 yaşımdan beri fakat bizimkiler evde olmaz diyip duruyor. Neyse bizim bina yeniden yapıldı depreme dayanıklı vb. olması için, aile binası oldu 8 daire var 6'sı bizim yani halamlar, dedemler, amcamlar, biz gibi 1. dereceden akrabalar oturuyor. Otopark çok büyük ve kapalı otopark, fakat içi bomboş. Bir araba var iki tane de motor. Benimde aklıma orası geldi köpek beslemek için. 5 tane kuzenim var hepsi 11-12 yaşında, fazla yalnız kalmaz geceler hariç. Şimdi size sormak istediğim bikaç soru var.

1)Gece veya öğlen diyelim pek ilgilenemediğimiz bikaç saat oldu tek başına büyük alanda durması onun psikolojisini bozar mı yani köpek için kötü müdür bu yalnızlık ona göre ikinci bir ırk edinmeyi düşünüyorum?
2)İki tane köpek alırsam biri Golden olsa diğeri farklı bir ırk olacak olsa hangisini önerirdiniz (labrador düşünüyorum ama çok havlar diye duydum), anlaşma olarak, egzersizine dayanabilcek ve korumacı olmayan bir ırk olsa birde fazla havlamayan (ben dost istiyorum beni korumasını değil, kimseye onun zarar vermesine gerek yok)
3)Dişi bir köpek ile dişi mi daha iyi anlaşır yoksa dişi ile erkek mi?

03 Temmuz 2015 00:10 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
03 Temmuz 2015 13:07
chelsea2014

kapalı otoparkta pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum kardeşim.


birde anladığım kadarı ile yaşın çok genç.

en azından kendi hayatını kurup çalışana kadar ailen desteklemiyor ise köpek sahiplenmenin doğru oldugunu söyleyemem.
senin universiten olacak belki erkek isen askerliğin olacak. köpek sokağa atılacak.  aşısını vs sini yaptırmak ailene yük gelecek. 

bilmiyorum haklımıyım ama bende uyandırdıgın his petshoptan yavru bir golden alıp eve getirecekmişsin gibi.
bu durumun sonucunda o can bundan 4 5 sene sonra sen biraz büyüyünce sokağa bırakılacak.

birde dediğim gibi kapalı otoparkda köpek bakmak bence doğru değil.


bir diğer sorun ise, golden retriever insanın yanında mutlu olan bir köpek, günde 1 2 saat oynamak ona yetmeyecektir.
sabahtan aksama kadar okulda olacaksınız hepiniz, geleceksiniz, 1 2 saat köpeğiniz ile oynayacaksınız, sonra eve yemeğe döneceksiniz.
bilmiyorum bence biraz daha büyü.

YADA köpeği barınaktan sahiplen, satın alma, o zaman en azından köpek 4 5 sene rahat etmiş olur. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 14:00
cakilim38

benim tavsiyem evde beslenmesi yönünde. Otoparkta beslemek eziyet olur mu bilemiyorum tam yerinizi göremediğimiz için ama köpeğin sürekli kapalı bir ortamda kalması çok yanlış olur. İki köpek ise bir köpekten daha çok daha zordur. Ayrıca yalnız kalan iki köpek bir sürü gibi davranacağı için sizin her ikisinden önce liderliği ele almanız gerekir. Liderlik ve köpek psikolojisi konusunda daha çok araştırma yapıp karar vermenizi öneririm. Bu araştırmalarda da yardımcı olabilecek ve örnek alınacak kişi olarak Cesar Millan'ı izlemenizi tavsiye ederim.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 14:02
mapizela

Yok zaten hiçbir kuvvet petshoptan aldıramaz bu sitedeki ilanları takip ediyorum sürekli sadece. Yaşım 17. Sağlık derken ruh sağlığı olarak mı acaba? Ailem seviyor hayvanları sadece evde olmasını desteklemiyor otoparkta olmasına olsun diyorlar o zaman bizde bakarız canımız gibi diyorlar. Maddi masrafları da göze aldım aşısıydı mamasıydı vs. Sağlık konusunda da temiz bakacağım ama ruh sağlığı diyorsanız sahiplenmeyeceğim.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 14:08
mapizela

Cakılım cevap için teşekkür ederim. Alanı nasıl gösteririm tarif ederim bilmiyorum ki. İki köpek zaten son seçeneğim olacak fakat tek başına durur mu havlar mı bilmiyorum
Fazla da yalnız kalmayacak geceleri saymassak en az günün 4-5 saati benle ve kardeşimle olur

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 14:21
mapizela

Kapalı otoparkta Chow Chow ve Alman Kurdu besleyeni görmüştüm ama hemde uzun bi süre beslediler

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 14:58
cakilim38

Orijinalden alıntı: mapizela

Cakılım cevap için teşekkür ederim. Alanı nasıl gösteririm tarif ederim bilmiyorum ki. İki köpek zaten son seçeneğim olacak fakat tek başına durur mu havlar mı bilmiyorum
Fazla da yalnız kalmayacak geceleri saymassak en az günün 4-5 saati benle ve kardeşimle olur

dediğim gibi yalnız kalma eğitilebilir ama köpek psikolojisi konusunda Cesar Millanı izlemeni tavsiye ederim. ama her şeye tam olarak karar verirsen iki köpek olarak ben goldenın yanına sokak köpeği tavsiye ederim. Sokak köpeği sahiplenerek bir canı sokaktan ve mutlak ölümden kurtarabilirsin.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 15:45
mapizela

Düşünmedim değil bir tane var beslediğim aslında bizim buralarda. Ama güvenemiyorum araba park etmek için gelip tanımadığı biri olursa ısırır falan diye şikayetçi olabilirler bu kez ayrılmak zorunda kalırım. Golden'da bekçilik yok o yüzden içim rahat. :/

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 18:16
kapitan

Chelsea2014 rumuzlu Murat'ın yazdıklarına tamamen katılıyorum. Bir ağabeyin olarak çok doğru şeyler yazmış, kulak arkası etmemeni öneririm.


Otoparkta ve "kuzenlerim de bakar, yanlız kalmaz" mantığıyla köpek sahiplenirsen, ileride hem senin hem de kuzenlerinin hevesi kaçacağından em hayvan hem de sizler için sıkıntılı olabilir. Ortak yaşam alanında bu tür bir işe kalkışmak, her ne olursa olsun problem yaratmaya da açık bir durum. 

Yerinde olsam hiç böyle bir maceraya girmem. Okulun bitip, askerlik görevini de icra ettikten sonra kuracağın yaşantında bir yol arkadaşı edinmen en doğrusu olurdu. 

Konu ile alakasız olarak: Dede, hala, amca vb. akrabalar 2. ve 3. derece akrabalardır :) 

Selamlar.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 19:26
mapizela

Heves lafını hiç sevmiyorum. Askerlik bitince falan da işe başlayacağız bu kez o zaman hayatım boyunca köpeğim olmayacak bu gidişle.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2015 19:28
mapizela

Kuzenlerim sadece benim zor durumda olduğum zamanlar ilgisiz bırakmaz anlamında dedim bu arada

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

11 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar