16 Temmuz 2012 03:52   şikayet Et
bicik35

Tasmasız köpek gezdirmek
kayıp köpek ilanlarını takip edip paylaşırken üzüntüyle bir şeyi fark ettim

çoğunun fotoğraflarında sokakta tasmasız gezerken çekilmiş resimler var

sahipleri perişan

yakın arkadaşlarım hatta annem dahil çevremdeki bir çok kişiye köpeğin tasmasını açmaması konusunda ısrar ettiğimde bir şeyy olmazz hep böyle geziyoruz cevabını alıyorum

son pişmanlık fayda etmez arkadaşlar

hava çok sıcak
büyük şehirlerde pek çok kişi yazlıklara gitti

sokaktaki hayvanlara bakan ve kayıp hayvanlara geçiçi ailelik yapanların sayısı azaldı

susuzluk açlık ciddi tehlikeler

asfalt yanıyor
bıcık ın beni kaybedip de sokaklarda patileri yanarak koşturduğunu düşünmek bile istemiyorum

en kötüsü de trafikte sürücüler sıcağın etkisi ile daha dikkatsiz ve agresif

bir kişinin bile enerjisini atsın diye tasmayı açacakken bu yazıyı hatırlayıp vazgeçmesi benim için manevi ödüldür

EDIT: Havalar soğumaya başladı arkadaşlar
Yaz aylarının kendine özgü tehlikeleri yerlerini kış aylarının sorunlarına bırakıyor
ev hayatına alışkın yavrularımız için dışarısı çok tehlikeli

05 Ocak 2013 20:31 tarihinde düzenlenmiş. | (19 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
23 Ekim 2014 03:36
btry

Gerçekten tasmasız köpek gezdırmek kopegın lıderlıgını kabul ettiğimiz anlamına mı geliyor? Bu yazıda http://forum.petarkadas.com/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/kopeklerle-mutlu-yasama-rehberi (cok faydalı olduğunu düşünüyorum herkes okumalı) Köpekle yürüyüşe çıktığımızda zıncırıyle gezdırmemızı ve yanımızdan ve ya arkamızdan yürüterek lıderın sahıbının olduğunu anladığını okudum ne yalan soylım bende salıyorum O da kendi sokagımızda yazıdan sonra bahçe hariç salmamayı düşünüyorum

23 Ekim 2014 02:47 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Ekim 2014 11:37
haylazhik

Benım kopegım herzaman sozumu dınler zaten sozumu dınlemeyen kopege yoldas demem dedınz dogru haylaz saldırgan kopekle dalasır ben sizin dediginize saygı duyuyorum sızın kopegınız baglıykan benım haylazım gelıp usutune atlamaz hemde kucuk ırksa ve dişiyse o saldırsın haylaz hayatta saldırmaz ben ole bılıcsız serbest bırakan bırı deılmkı ben haylazın rahatlıgı ıcın serbest bırakıyorum yanında zaren yuruyorum usen mıyorun onla zaten gecelerı arabalar olmadıgı zaman kosarız yollarda ama etrafta kopek yokken arkadaslarıyla oynamak onun hakkı dıye duaunuyorum

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Ekim 2014 17:20
kahvemmmm

Orijinalden alıntı: haylazhik

Benım kopegım herzaman sozumu dınler zaten sozumu dınlemeyen kopege yoldas demem dedınz dogru haylaz saldırgan kopekle dalasır ben sizin dediginize saygı duyuyorum sızın kopegınız baglıykan benım haylazım gelıp usutune atlamaz hemde kucuk ırksa ve dişiyse o saldırsın haylaz hayatta saldırmaz ben ole bılıcsız serbest bırakan bırı deılmkı ben haylazın rahatlıgı ıcın serbest bırakıyorum yanında zaren yuruyorum usen mıyorun onla zaten gecelerı arabalar olmadıgı zaman kosarız yollarda ama etrafta kopek yokken arkadaslarıyla oynamak onun hakkı dıye duaunuyorum

her köpek sahibi köpeğim her zaman sözümü dinler der. ama dinlemeyeceği zamanlarda olacaktır. olmaz demeyin, olur. tedbirsiz olmak en kötü haldir. saldırgan bir köpek köpeğinize saldırabilir. tasma ile de rahat olabilirsiniz, uzatılabilir tasmalar var, köpek parkları ve sahalarda serbest bırakabilirsiniz. benim köpeğim arkadaşlarıyla sahalarda ve köpek parklarında rahatça oynuyor. çevrenizdekilere saygılı olup köpeğinizi tasmayla dolaştırın. korkan birinin yanına gittiğinde neler olacağını tahmin edemezsiniz.

mesela örnek verecek olursak, ben tasma ile gezdiriyordum köpeğimi, tasma bir buçuk metreydi. bir köpek sahibi, köpeğini serbest şekilde dolaştırıyordu. akşam vakti, etrafta hiç kimse olmadığından rahat davranmış.köpeği çok uzaktan gördüm, ama köpek yanımıza geldi. benim köpeğim çok sosyal değildir, önce tasma ile tedbirli bir şekilde tanışması gerekir. Kahve'de havladı, bu sefer köpek de havlamaya başladı. ben köpeği mi tutsam, Kahve'yi mi ? ben de kendi köpeğimi tutup, hayvana doğru resmen haykırdım. sahibi geldi, sahibinin iyice haşladım. bana dediği şey '' benim köpeğim hep sözümü dinlerdi, nasıl oldu anlamadım''. sizin köpeğiniz sevecen ve sıcakkanlı olabilir ama karşı taraftaki köpek öyle olmayabilir.

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Ekim 2014 19:56
tyresian

Kimi insanlar kendi bildiği doğrulardan asla vazgeçmez genç arkadaşımızda bu yapıya sahip olanlardan.

Zamanı gelip tecrübe ettiği an umarım çok ciddi bir durumla karşılaşmaz.

Not: Yanından bir anda fırlamasına rağmen evin önünde buldum diye yoldaş yorumunu yapıyorsunuz. Yeri gelir yağmurlu bir havada kokular silinir, dişi bir köpeğe takılır gider, daha da kötüsü sevecen bir yapıda olduğundan çalabilirler, araç çarpabilir, çok saldırgan bir köpek tarafından saldırıya uğrayabilir vs vs. Boşuna anlatıyorum gerçi :)

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Ekim 2014 02:40
jokerrrrrr

Tasmasiz kopek gezdirmek yasal olarak suctur cezasi vardir...sorumlulugunu almak zorundasiniz...sehrin gobeginde ozgurluk cigliklari atmaya gerek yok...bizim atalarimiz da avciymis ama bugunlerde her sabah tras olup kravat takarak ise gidiyorlar..sizin rahatliginiz yoldas kriterleriniz bizim hayatimizi zorlastiriyor..siz kendi kopeginizi yeterince sevmiyor hayatini sansa birakiyor olabilirsiniz ..donerse benimdir donmezse hic benim olmamistir..her tasmasiz kopek olayinda, saldiri riskinde polisi arayasim gelir ama olanin sahibine degil de kopege olacagini maalesef biliyorum..

25 Ekim 2014 09:47
petmobil

Kimse burada köpeğin doğasından, özgürce dolaşma hakkından, enerjisini atma ihtiyacından falan bahsetmesin... Sahipli bir köpeği (tamamen güvenli alanlar dışında) tasmasız dolaştırmak, bilinçsizlik ve sorumsuzluktan başka bir şey değildir.

03 Kasım 2014 01:17
nikitamuz

Ben ki son dönemlerde birtakım ırk ve karakterdeki insanlara tasma takılması taraftarı iken,siz bree gafiller köpeklerinizi nasıl tasmasız gezdirirsiniz? :)))

Bazılarımız hayvan insan ilişkilerinde ''portreye geniş bakmak'' terimini oldukça yanlış algılıyorlar.Bu sadece aynı portrede yeralmak demek değildir.Boyayı etrafa sıçratmamak demektir ayrıca....

''normalde hiç böyle yapmazdı' ve benzeri dili geçmiş zamana ait çelişkili ifadelerle kendinizi savunmaya hatta yeri geldiğinde arkasına sığınmaya ve kendinizi aklamaya yönelik cümleler kurmaya başladığınızda,boya etrafa sıçrayacaktır demektir.

Eğer içinde yer aldığınız portrenin parmakla gösterilmesini ve örnek adledilmesini istiyorsanız yapacaklarınız oldukça basit...

1. Ressam sizsiniz ve köpeğiniz sizin önce çırağınız ve devamında yoldaşısınız.Dolayısıyla köpeğinizin ağırlıklı olarak birçok davranışından siz sorumlusunuz.HER ŞARTTA HER MÜŞTEREK SORUMLULUĞU ALIN!!!

2. Sorumluluk hayatın her alanında altyapıya 1. dereceden etki eden bir faktördür.Faktör doğru işlemeye başladığında beraberinde disiplini ve sağlıklı/önerilen iletişim şeklini ortaya çıkartır.Zincirleme isim tamlaması gibi düşünün.
SORUMLULUK-DİSİPLİN = SAĞLIKLI İLETİŞİM

3. En önemli kısım ise şu; Her ne kadar portrenin merkezindeki bireyler gibi görünüyor olsanız da,ırklar yaratılırlarken ve populasyonlarına ayrılırlarken kısımlara ayrılmışlardır.
Nedir? HAYVAN / İNSAN

Dolayısıyla bu bağlamda bakıldığında bizler onları hayatlarımıza adapte etmeye çalışıyoruz.Sadeleştirerek bakıldığında aykırı mı EVET..
Fakat evcilleştirme ve devamında gelen prossesler yukarıda belirttiğim hususlar çerçevesinde gerçekleştirildiyse eğer;Bahsi geçen o aykırılık yerini İLİŞKİ = POPULASYONA bırakıyor.

Teşekkür ediyorum.Anlamlandırabilmeniz dileğiyle....

16 Mart 2015 18:25
kndmr

Acı bir tecrübeyle tasmasız bir daha dostumu gezdirmeyeceğim...

Olay istanbulda yaşanıyor. Gece saat 12 civarı haliç tarafında parkta köpeğimle oynuyordum. Tasmasını çıkardım(çıkarmaz olaydım)

Şişe atıp getirmece oynuyorduk. Bir anda caddeye fırladı (sebebini bilmiyorum) yüksek hızla gelen bir araç oğluma çarptı. Şoka girmiştim.

Araç hiç durmadan devam etti. Şimdi çarpabilir kazadır anlarım ama hiç durmadan kaçmak ne demek allah aşkına insanlık bu mudur? 

Benim arabam olmasa veterinere yetiştiremeyecektik. Velhasıl kelam köpeğim yerde yatıyordu hareketsizce kafasından darbeyi yemişti.

Aldım kucağıma kaldırıma getirdim ağladığımı görünce kalktı yürümeye calıstı bir daha düştü. Hemen veterineri aradım dükkanını açtı

geldi sağolsun bütün işlemleri yaptı. Bütün gece burnu kanamaya devam etti sabaha karşı kanaması durdu. Merhem ve ağrı kesici ilaçlar 

verdi. Ayaklarında bir sorun yok sadece sol arka ayağında biraz kayma var ve zamanla düzelir dedi.Kafasında 3 dikiş var

Birdaha asla evladımı tasmasız gezdirmem. Ama o çarpıp kaçan adamı bulacağım ve sadece kaçtığı için hesabını soracağım...

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mart 2015 19:38
yibo

Orijinalden alıntı: kndmr

Olay istanbulda yaşanıyor. Gece saat 12 civarı haliç tarafında parkta köpeğimle oynuyordum. Tasmasını çıkardım(çıkarmaz olaydım)

Şişe atıp getirmece oynuyorduk. Bir anda caddeye fırladı (sebebini bilmiyorum) yüksek hızla gelen bir araç oğluma çarptı. Şoka girmiştim.

Araç hiç durmadan devam etti. Şimdi çarpabilir kazadır anlarım ama hiç durmadan kaçmak ne demek allah aşkına insanlık bu mudur? 

Benim arabam olmasa veterinere yetiştiremeyecektik. Velhasıl kelam köpeğim yerde yatıyordu hareketsizce kafasından darbeyi yemişti.

Aldım kucağıma kaldırıma getirdim ağladığımı görünce kalktı yürümeye calıstı bir daha düştü. Hemen veterineri aradım dükkanını açtı

geldi sağolsun bütün işlemleri yaptı. Bütün gece burnu kanamaya devam etti sabaha karşı kanaması durdu. Merhem ve ağrı kesici ilaçlar 

verdi. Ayaklarında bir sorun yok sadece sol arka ayağında biraz kayma var ve zamanla düzelir dedi.Kafasında 3 dikiş var

Birdaha asla evladımı tasmasız gezdirmem. Ama o çarpıp kaçan adamı bulacağım ve sadece kaçtığı için hesabını soracağım...

Büyük geçmiş olsun.Çarpan aracın plakasını alsaydınız diyecem ama o anda gözünüz bişey görmemiştir.Caddelere açık yerlerde asla ve asla salmayın benim ufaklık bir lafı ikiletmez yanımdan ayrılmaz ama asla güvenli olmayan tehlike doğabilecek yerlerde salmam.Bir çok uyarıcı var uzaktan bir ses duyabilir ,koku alabilir, kedi köpek görebilir ve böyle insanlıktan nasibini almamışların merhametine kalabilir.

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

17 Mart 2015 14:26
boncukdiker

Orijinalden alıntı: kndmr

ne tatlı görünüyor resimde. masum yavrucuk:)

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

3 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar