16 Temmuz 2012 03:52   şikayet Et
bicik35

Tasmasız köpek gezdirmek
kayıp köpek ilanlarını takip edip paylaşırken üzüntüyle bir şeyi fark ettim

çoğunun fotoğraflarında sokakta tasmasız gezerken çekilmiş resimler var

sahipleri perişan

yakın arkadaşlarım hatta annem dahil çevremdeki bir çok kişiye köpeğin tasmasını açmaması konusunda ısrar ettiğimde bir şeyy olmazz hep böyle geziyoruz cevabını alıyorum

son pişmanlık fayda etmez arkadaşlar

hava çok sıcak
büyük şehirlerde pek çok kişi yazlıklara gitti

sokaktaki hayvanlara bakan ve kayıp hayvanlara geçiçi ailelik yapanların sayısı azaldı

susuzluk açlık ciddi tehlikeler

asfalt yanıyor
bıcık ın beni kaybedip de sokaklarda patileri yanarak koşturduğunu düşünmek bile istemiyorum

en kötüsü de trafikte sürücüler sıcağın etkisi ile daha dikkatsiz ve agresif

bir kişinin bile enerjisini atsın diye tasmayı açacakken bu yazıyı hatırlayıp vazgeçmesi benim için manevi ödüldür

EDIT: Havalar soğumaya başladı arkadaşlar
Yaz aylarının kendine özgü tehlikeleri yerlerini kış aylarının sorunlarına bırakıyor
ev hayatına alışkın yavrularımız için dışarısı çok tehlikeli

05 Ocak 2013 20:31 tarihinde düzenlenmiş. | (19 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
19 Mart 2015 17:08
elaela

ben de bugün acı bir haber aldım. ela'nın belalısı, bizim kızı koklayıp yaladığı için yolu bize zindan eden Tarçın'a araba çarpmış. maalesef tarçın şanslı değilmiş. geri dönmeyince belediyeyi aramaları sonucunda öldüğünü öğrenmişler. ne desem, sahibine demediğim laf kalmamıştır. bağlamasını, kısırlaştırmasını, çok hareketli olduğunu, sorun olacağını defalarca söylemiş biriyim ama olan 9 aylık yavruya oldu. geri döner, o bu yolları bilir, evini bilir demeyin, kesinlikle köpeğinizi gözünüzün önünden ayırmayın. 

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

06 Nisan 2015 01:24
0layka0

Orijinalden alıntı: haylazhik

Ben ankarada cankayada oturuyorum ve kopegımı hep serbest gezdırdım cevremdekılerden ole gordum bızım bura ole hep ve sole derler kopegını serbest bırakırsan kendını ozgur sanar onu alıstırman ıcın serbest gezmelı ve benım mahallemde 3tanede sokak kopegı var benım haylazın kankılerı onlar serbestce rahatca OZGURCE gezmeye hakkı varsa benım dostumunda var o kendını kopek zannetmesındıye ben arkadaslarıma bıle ona kopek dedırtmıyorum ve ben yoldasıma guvenıyorum benım kopegım bır malamute kırması ozgur ruhlu sureklı onumden gıder gıdsın rahatca kossun ozgurce ben ona sonuna kadar guvenıyorum ben ona oglum demeye kaybolup bız onu 3 4 arabayla heryerı arayıp eve geldıgımde kapıda benı bekledıgı gun dedım ve o gunden berı benım oglum ve yoldasımdır benı yanlıs anlamanızı ıstemem benım dusuncem bu sızınkılere daygı duyarım

İnşallah başına bir şey gelmez ama aylık olarak kontrol ediyorum acı haberi aldın mı diye. Oğlumu araba çaptı:(( pis söför diye ağlamanı istemem. Ama yine de öyle bir şey olursa diye bu yazılarını bir kenarda biriktiriyorum. Sonraki köpek besleyenlere ibret olur diyerek.

07 Nisan 2015 01:22
barinakci

Çok işlek bir Bulvar üzerinde ama geniş bir çimlik alanda tasmasız ve yola yaklaşık 7 metre uzaktan yürüyorduk.

Kırmızı ışıkta duran aracın şoförü köpeğime öpücük attı ama karşı şerittten.

Bu esnada yan şerit çok yoğun akıyor.

Köpeğim hırsızla dost olur.

Şoförün öpücüğünü duyması ile kuyruk aşırı hızlandı ve kedi görmüş gibi gerildi.

Köpeğimi tanıdığım için zaten tuttum.
Tutmasaydım ya da yetişmeseydim ne olurdu bilmiyorum.

Şehirde özgürlük olmaz.
Ya bir kedi çıkarsa?
Ah o pisi pisiler...

Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2015 18:19
mudurterrier

Kızıyorsunuz biliyorum arkadaşlar tasmasız dolaştıranlara ama Müdür başka türlü enerjisini atamıyor. Daha 10.5 aylık Tibet terrieri. Diyeceksiniz ki küçük Irk, ne enerjisi. Ama öyle olmuyor. Salmadığımızda eve gelince evde deli gibi koşuyor.

Ama salmak için de kendi Çapımızda şartlarımız var. Evimizin dibindeki spor tesisinin yürüme parkurunda salıyoruz. Tesisin etrafı, Duvar ve Üzerindeki yüksek teller ile kapalı, kaçamayacak gibi. Bunu yürüyüş yapan veya maç izleyen insanlar yokken yapıyoruz. Kapıdan tamamen uzaklaştığımızdan ve Müdür'ün Kapıya varamayacağından emin olduğumuzda salıyoruz. Araç park edilen yere yaklaşmaya bile kalmadan ya Müdür'ü bağlıyoruz ya da parkuru geri dönüyoruz. Dolaşan tüm Köpekleri ve sahiplerini tanıyoruz. Hepsi arkadaş artık. Tanımadığımız köpek görürsek hemen Müdür'ü bağlıyoruz. En önemlisi hem eşim hem ben 1 Sn bile gözümüzü üstünden ayırmıyoruz. Kaçma huyu, yabancılara kendini sevdirme ya da peşlerinden gitme huyu yok. Kedileri kovalamaz. Başka köpekle oynarken bile gel oğlum dediğimizde bize bakar ve Koşarak gelir. Kısırlaştırıldı.
Tüm bunlar bizim avantajımız. Ancak tesis dışında pitbull unu serbest bırakan bir çocuk varmış, belgeleyebilirsek şikayet edeceğim.
Tüm önlemlere rağmen köpek tabi ki içgüdüsel olarak bir şeylerin Peşine koşabilir her an, risk olduğunu kabul ediyorum ve her seferinde endişeleniyorum. Ama koşarken çimlerin içine dalarken ki mutluluğunu görmelisiniz.

Etrafı duvar/tel ile kapalı olmayan yerlerde kesinlikle cesaret edemem salmaya, sokakta Karşıdan karşıya geçerken bile uzatmalı tasmanın tıkı atacak Kayış uzayacak yola doğru gidecek diye ödüm kopuyor.

Ancak Goldenlar evet saldırmıyor bir şey yapmaz başka köpeğe veya insana ama çok oyuncular ve sevgi delisi hepsi. Ne geliyorsa bu yüzden başlarına geliyor kuzuların :(

Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2015 18:21
barinakci

Orijinalden alıntı: mudurterrier

Kızıyorsunuz biliyorum arkadaşlar tasmasız dolaştıranlara ama Müdür başka türlü enerjisini atamıyor. Daha 10.5 aylık Tibet terrieri. Diyeceksiniz ki küçük Irk, ne enerjisi. Ama öyle olmuyor. Salmadığımızda eve gelince evde deli gibi koşuyor.

Ama salmak için de kendi Çapımızda şartlarımız var. Evimizin dibindeki spor tesisinin yürüme parkurunda salıyoruz. Tesisin etrafı, Duvar ve Üzerindeki yüksek teller ile kapalı, kaçamayacak gibi. Bunu yürüyüş yapan veya maç izleyen insanlar yokken yapıyoruz. Kapıdan tamamen uzaklaştığımızdan ve Müdür'ün Kapıya varamayacağından emin olduğumuzda salıyoruz. Araç park edilen yere yaklaşmaya bile kalmadan ya Müdür'ü bağlıyoruz ya da parkuru geri dönüyoruz. Dolaşan tüm Köpekleri ve sahiplerini tanıyoruz. Hepsi arkadaş artık. Tanımadığımız köpek görürsek hemen Müdür'ü bağlıyoruz. En önemlisi hem eşim hem ben 1 Sn bile gözümüzü üstünden ayırmıyoruz. Kaçma huyu, yabancılara kendini sevdirme ya da peşlerinden gitme huyu yok. Kedileri kovalamaz. Başka köpekle oynarken bile gel oğlum dediğimizde bize bakar ve Koşarak gelir. Kısırlaştırıldı.
Tüm bunlar bizim avantajımız. Ancak tesis dışında pitbull unu serbest bırakan bir çocuk varmış, belgeleyebilirsek şikayet edeceğim.
Tüm önlemlere rağmen köpek tabi ki içgüdüsel olarak bir şeylerin Peşine koşabilir her an, risk olduğunu kabul ediyorum ve her seferinde endişeleniyorum. Ama koşarken çimlerin içine dalarken ki mutluluğunu görmelisiniz.

Etrafı duvar/tel ile kapalı olmayan yerlerde kesinlikle cesaret edemem salmaya, sokakta Karşıdan karşıya geçerken bile uzatmalı tasmanın tıkı atacak Kayış uzayacak yola doğru gidecek diye ödüm kopuyor.

Ancak Goldenlar evet saldırmıyor bir şey yapmaz başka köpeğe veya insana ama çok oyuncular ve sevgi delisi hepsi. Ne geliyorsa bu yüzden başlarına geliyor kuzuların :(

Kedileri kovalamaması bence çok büyük avantaj.

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Nisan 2015 12:38
nikitamuz

Sevgili dostlarım merhabalar;Farkındayım yardımınızı rica edeceğim konu,şuan tartıştığımız konu ile bir hayli alakasız belki ama,sizlerden ricam alakanızı eksik etmemeniz yönündedir.

Linke gözatarsanız memnun olacağım.Sevgiler Teşekkürler

http://forum.petarkadas.com/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/easy-walk-tasma-konusunda-acil-yardim-rica-ediyorum

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Nisan 2015 16:23
dragoness

Nacizane fikrimi paylaşmak isterim :

Bence hangi IRK olursa olsun hiç bir sahipli köpek tasmasız gezdirilmemelidir.

1-Herkes hayvan sevmiyor.Mecbur da değiller sevmeye, rahatsız olabilirler.Korkabilirler.Tedirgin olabilirler veya korku ile ani refleks verip köpeğinizin canını bile yakabilirler.
2-Küçük ırklar kaçmaya, yola fırlamaya veya kendinden 8-9 kat cüsse olarak büyük köpeklere kafa tutmaya çok meğilliler :) Sonuçları vahim olabilir.
3-Büyük ırkları zaptetmek zor, her ırk insancıl değil, veya yeterince sosyalleşmemiş de olabilir.Sonuçlar çok zarar verici ve yıkıcı olabilir!!! Şaka değil bu.
4- Çalınma, kaçırılma riski var.

GUARD KÖPEKLERİ: KESİNLİKLE TASMASIZ OLMAMALI.KESİNLİKLE ...

-ROTTWEILER
-EL PRESA CANARIO
-DOGO ARGENTINO
-CANE CORSO
-BULL MASTIFF, TIBETAN MASTIFF ( anneciiiiim!!! :D ) FRANSIZ MASTIF, NEOPOLITAN MASTIFF.BİLİMUM MASTIFF :)
-BULL TERRIYER, AMERICAN PITBULL TERRIYER, AMERICAN STAFFORDSHIRE
-DOBERMANN
-BOXER
-KANGAL, KAFKAS ÇOBAN, AKBAŞ, ALABAY ( zaten bunları caddede göremezsiniz ama guard köpeği listeme yazmazsam niye yazılmadı diye taşlanmamak için yazdım mecburen )

AV KÖPEKLERİ ORTA BOY / BÜYÜK BOY TÜM DİĞER IRKLARA MENSUP KÖPEKÇİKLER: TASMASIZ GEZMEMELİLER

Dişi köpekleri veya sahiplerini tedirgin edebiliyorlar, küçük ırk sahiplerini ve köpeklerini tedirgin edebiliyorlar, yukarıda saydığım guard köpeklerini sahibinin yanında da olsa çileden çıkarıp saldırı moduna geçirebiliyorlar.Yine yola fırlama veya korktuklarında nadir de olsa saldırma eğilimleri de olabiliyor.Kaybolup sahiplerini üzebiliyorlar.

SOKAK KÖPEKLERİ : Başı boş gezmemelirler keşke hepsine yuva bulunabilse, ya işkenceye, ya şiddete ya da trafik kazalarına sebep olup hemdi kendi hayatlarını hem de sürücülerin hayatlarını riske sokabiliyorlar.Bazıları çeteler oluşturup lider belirleyip, tasmalı gezen sahipli köpeklere, sahiplerine veya yayalara da aniden saldırabiliyorlar.

SONUÇ: Sahibi olan köpek sahibinin yanında tasmalı gezmelidir.

Benden bu kadar ,

Sevgiler,

Alıntı Yaparak Cevapla   

15 Nisan 2015 01:46
0layka0

Tibetli arkadaşın kendi sağlığı için diyoruz. Layka ya çok yaklaşırsa ilk koklamadan sonra ne olacağını ben kestiremiyorum mesela. 15 saniye ağzından alamamamız yeterli. O bir şey yapmasa da başkası yapabiliyor.

15 Nisan 2015 09:20
dragoness

Orijinalden alıntı: 0layka0

Tibetli arkadaşın kendi sağlığı için diyoruz. Layka ya çok yaklaşırsa ilk koklamadan sonra ne olacağını ben kestiremiyorum mesela. 15 saniye ağzından alamamamız yeterli. O bir şey yapmasa da başkası yapabiliyor.

Bu başlığa yazmış olduğum bilgilendirme ve paylaştığım fikir genel amaçlı yazılmıştır ve herkesin ve her köpeğin sağlığını düşünerek yazılmıştır.

Aldığım her sorumluluğu hakkaniyetiyle tamamlamak niyetinde olduğumdan, paylaşımım da bunu destekleyici niteklidir.

Tibetli 3 kg  da olsa veya diğer köpeğim 65 kg presa canario da olsa, sorumluluk sorumluluktur, sadece nasıl almanız ve uygulamanız konusunda bilinç kazanmaktır önemli olan.Daha önceki köpeklerimin 65 kg erkek Alman rottweiler olduğunu belirtmek isterim ama, ne kavgaya bulaştırlar, ne de başkasının sağlığını tehdit edebilecek bir olaya karıştılar.Ne de dişi köpek veya sahibi rahatsız edildi.Neden mi? Olay sahiplerde bitiyor çünkü.Çünkü ben buna müsade etmedim.

Emin ol Tibetli arkadaşın sağlığını düşünürüm :) Layka'ya yanaştırmam.Veya rott um olduğu dönemde Layka yakınımızda olsa rottum Diablo yu da Layka ya onun iyiliği için yanaştırmazdım.Diablo dişilere de  erkeklere de aynıydı çünkü.Sonuç şu tasmalı olduktan sonra, kontrol her zaman sağlanabilir.

Tasma kontroldür ...

Saygılar ;)

15 Nisan 2015 13:45
nikitamuz

İlgilendiğiniz çok teşekkürler arkadaşlar,maşallah herşeye verecek bir cevabınız var.Fakat ufacık bir sualimize bile gereken anlayış,alaka ve azıcık da olsa yardımı esirgediniz.Teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

3 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar