16 Temmuz 2012 03:52   şikayet Et
bicik35

Tasmasız köpek gezdirmek
kayıp köpek ilanlarını takip edip paylaşırken üzüntüyle bir şeyi fark ettim

çoğunun fotoğraflarında sokakta tasmasız gezerken çekilmiş resimler var

sahipleri perişan

yakın arkadaşlarım hatta annem dahil çevremdeki bir çok kişiye köpeğin tasmasını açmaması konusunda ısrar ettiğimde bir şeyy olmazz hep böyle geziyoruz cevabını alıyorum

son pişmanlık fayda etmez arkadaşlar

hava çok sıcak
büyük şehirlerde pek çok kişi yazlıklara gitti

sokaktaki hayvanlara bakan ve kayıp hayvanlara geçiçi ailelik yapanların sayısı azaldı

susuzluk açlık ciddi tehlikeler

asfalt yanıyor
bıcık ın beni kaybedip de sokaklarda patileri yanarak koşturduğunu düşünmek bile istemiyorum

en kötüsü de trafikte sürücüler sıcağın etkisi ile daha dikkatsiz ve agresif

bir kişinin bile enerjisini atsın diye tasmayı açacakken bu yazıyı hatırlayıp vazgeçmesi benim için manevi ödüldür

EDIT: Havalar soğumaya başladı arkadaşlar
Yaz aylarının kendine özgü tehlikeleri yerlerini kış aylarının sorunlarına bırakıyor
ev hayatına alışkın yavrularımız için dışarısı çok tehlikeli

05 Ocak 2013 20:31 tarihinde düzenlenmiş. | (19 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
16 Nisan 2015 00:23
0layka0

Orijinalden alıntı: dragoness

Orijinalden alıntı: 0layka0

Tibetli arkadaşın kendi sağlığı için diyoruz. Layka ya çok yaklaşırsa ilk koklamadan sonra ne olacağını ben kestiremiyorum mesela. 15 saniye ağzından alamamamız yeterli. O bir şey yapmasa da başkası yapabiliyor.

Bu başlığa yazmış olduğum bilgilendirme ve paylaştığım fikir genel amaçlı yazılmıştır ve herkesin ve her köpeğin sağlığını düşünerek yazılmıştır.

Aldığım her sorumluluğu hakkaniyetiyle tamamlamak niyetinde olduğumdan, paylaşımım da bunu destekleyici niteklidir.

Tibetli 3 kg  da olsa veya diğer köpeğim 65 kg presa canario da olsa, sorumluluk sorumluluktur, sadece nasıl almanız ve uygulamanız konusunda bilinç kazanmaktır önemli olan.Daha önceki köpeklerimin 65 kg erkek Alman rottweiler olduğunu belirtmek isterim ama, ne kavgaya bulaştırlar, ne de başkasının sağlığını tehdit edebilecek bir olaya karıştılar.Ne de dişi köpek veya sahibi rahatsız edildi.Neden mi? Olay sahiplerde bitiyor çünkü.Çünkü ben buna müsade etmedim.

Emin ol Tibetli arkadaşın sağlığını düşünürüm :) Layka'ya yanaştırmam.Veya rott um olduğu dönemde Layka yakınımızda olsa rottum Diablo yu da Layka ya onun iyiliği için yanaştırmazdım.Diablo dişilere de  erkeklere de aynıydı çünkü.Sonuç şu tasmalı olduktan sonra, kontrol her zaman sağlanabilir.

Tasma kontroldür ...

Saygılar ;)

Müdür 'e söyledim ben bu cümleleri. Siz zaten önceki yazdığınızda tasmanın önemini vurgulamışsınız, ve kesinlikle katılıyorum her kelimenize. Anlatmak istediğim şey, küçük sakin bir köpek bile eğer salıksa kendisi için tehlike yaratabilir. Kapalı ve kontrollü alanı yaratabilmiş arkadaşımız. Benim de öyle bir alanım olsaydı bahçem dışında, tabii ki arkadaşları ile salmak isterdim. Ama Layka daha köpek görünce ağlayarak yanına atılmak istiyor, şimdilik biraz zor :D 

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Nisan 2015 01:31
0layka0

Orijinalden alıntı: triki

İlgilendiğiniz çok teşekkürler arkadaşlar,maşallah herşeye verecek bir cevabınız var.Fakat ufacık bir sualimize bile gereken anlayış,alaka ve azıcık da olsa yardımı esirgediniz.Teşekkürler

Eğer bir konu için ilgi istiyorsanız, 
-o konuya yazıp güncel tutabilirsiniz.
-yabancı dillerdeki o konuyla ilgili yazıları yapıştırıp çevirebilecek var mı diye sorabilirsiniz.
-tasmayla ilgili konuları aratıp o başlılara yazan kişilere özel mesaj atabilirsiniz.
-istediğiniz herkese özel mesaj atabilirsiniz :D
-ama alakasız konularda aradan girip bir de sitem edemezsiniz :D

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Nisan 2015 08:29
dragoness

Orijinalden alıntı: triki

İlgilendiğiniz çok teşekkürler arkadaşlar,maşallah herşeye verecek bir cevabınız var.Fakat ufacık bir sualimize bile gereken anlayış,alaka ve azıcık da olsa yardımı esirgediniz.Teşekkürler

Öğrenmek istediğiniz konuyu, kategorisine girdiği konu başlığında araştırıp foruma yazarsanız bence daha kolay cevap alabilirsiniz.
Easy walk tasma demişsiniz, pointer, labrador ve goldenlar için bence bu tasma daha uygun, veya doberman için.
Bence gövdeli tasma diye tabir  ettiğimiz göğüs tasması, PITTBULL teriyer için daha uygun olacaktır hatta göğüs kaslarının gelişmesine de faydalı olacaktır.PITTBULL unuzun 5,5 yaşında olduğunu varsayarsak keşke 9 aylıktan itiberen gövdeli tasma kullansaydınız.Kas gelişimine inanın faydası oluyor.Easywalk tasma pittbull a zayıf kalır.

Bir kaç link gönderiyorum siz kendiniz bütçenize ve zevkinize göre karar verip tercihinizi  yaparsınız :
http://www.petburada.com/pet-style-buyuk-irk-kopekler-icin-metal-kabartma-desenli-deri-gogus-tasmasi-siyah
http://www.juenpetmarket.com/Product/pet-style-soft-dokulu-tutmali-cift-klipsli-kopek-gogus-tasmasi-no-3/JPM009834?kat=47
http://www.juenpetmarket.com/Product/ferplast-ergocomfort-soft-dokulu-gri-kopek-gogus-tasmasi-l-/JPM013271?kat=47
http://www.juenpetmarket.com/Product/ferplast-ergocomfort-soft-dokulu-gri-kopek-gogus-tasmasi-l-/JPM013271?kat=47
http://www.juenpetmarket.com/Product/doggie-deri-kopek-gogus-tasmasi-l-/JPM007117?kat=47

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar ...

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Nisan 2015 08:32
dragoness

BUNUN HARİCİNDE,

AŞAĞIDAKİ siteye de göz atmanızda fayda var, süsülü gezmeyi seven bir pittbull ise çok yakışıklı olacaktır :D

http://www.deritasma.com/GOGUS-TASMA,LA_201-2.html#labels=201-2

Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Nisan 2015 14:14
nikitamuz

Önerileriniz için teşekkürler,fakat malesef ki bize hitab etmemek de.Keza yardımınızı ve fikirlerinizi rica ettiğim konuyu da oldukça yanlış anlamışsınız anlaşılan ki sizden ziyade diğer dostlara odaklanmakta fayda görüyorum.Teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Nisan 2015 10:29
ggk

Değerli arkadaşlar defalarca tasmasız gezdirmenin tehlikelerini yazdım bir yenisini daha ekleyim belki faydası olur.Hep duyuyorus yok pitbull yok rot yok doberman vesaire köpeği parçaladı akabinde tehlikeli köpekler bunlar vesaire,Bunun sorumlusu kötü köpek sahipleri ( yani köpeklerini silah olarak kullananlar )ve tasmasız köpeğini dolaştıran sahiplerdir.Köpeğin suçu yok.

Şimdi şöyle düşünün, sizin köpeğiniz tasmasız dolaşıyor ve eğitimli ve çok dost canlısı vesaire bu sebepten dolayı tasmasız gezdiriyorsunuz.Tasmasız köpek serbest oldugu için diğer köpeklerin yanına oynamak koklamak için gidiyor bu normaldir ama gitti köpekden korkar ise 2 tane tepki verir biri kaçmak diğeride korkusunu gizlemek için kendini güçlü göstermeye çalışır bu 2 davranışda alpha dediğimiz cins köpeklerin tepki vermesine sebep oluyor kaçan köpeği kovalar yani avcılık dürtüsü canlanır ve malesef yakalarsa ısırır.Diğeride sizin köpeğiniz kendini güçlü göstermeye çalışır ise bu da ona meydan okuma olur o da kendini korumak için saldırır.Yani aslında suçlu alpha köpek değil bizleriz tasmasız dolaştırmayın lütfen köpeklerinizi !

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Nisan 2015 21:23
kapitan

Tasmasız köpek gezdirilmesi hiçbir köpek sahibi tarafından gerçekleştirilmemesi ve hatta düşünülmemesi gereken bir davranış biçimidir.

Tasmasız şekilde gezen köpek; sahibi tarafından sorumsuzca ve birçok farklı şekilde zarar görebileceği şekilde bırakılmıştır.

Bununla beraber tasmasız köpek gezdirmek yasalara aykırıdır. Bizler bir 3. Dünya ülkesinde yaşadığımız için yasalar uygulanmıyor olabilir fakat eğitimli köpek sahipleri olarak hem sorumlu hem de örnek davranışlar sergilemeliyiz. Örneğin ABD'de tasmasız gezen köpeğiniz sebebiyle ağır para cezalarına çarptırılırsınız hatta tasmasız köpeğiniz gidip başka tasmalı köpekle kavga eder yada başkasının arazisine girer ise karşı taraf pek sorgulamadan köpeğinizi vurabilir ve yasa önünde haklı olur.

Köpeklerinizi hiçbir zaman tasmasız gezdirmeyiniz.

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Nisan 2015 13:30
fossadeileon...

Orijinalden alıntı: kapitan

Tasmasız köpek gezdirilmesi hiçbir köpek sahibi tarafından gerçekleştirilmemesi ve hatta düşünülmemesi gereken bir davranış biçimidir.

Tasmasız şekilde gezen köpek; sahibi tarafından sorumsuzca ve birçok farklı şekilde zarar görebileceği şekilde bırakılmıştır.

Bununla beraber tasmasız köpek gezdirmek yasalara aykırıdır. Bizler bir 3. Dünya ülkesinde yaşadığımız için yasalar uygulanmıyor olabilir fakat eğitimli köpek sahipleri olarak hem sorumlu hem de örnek davranışlar sergilemeliyiz. Örneğin ABD'de tasmasız gezen köpeğiniz sebebiyle ağır para cezalarına çarptırılırsınız hatta tasmasız köpeğiniz gidip başka tasmalı köpekle kavga eder yada başkasının arazisine girer ise karşı taraf pek sorgulamadan köpeğinizi vurabilir ve yasa önünde haklı olur.

Köpeklerinizi hiçbir zaman tasmasız gezdirmeyiniz.

şehir içinde tasmasız köpek gezdirilemesine bende karşıyım fakat. abd' de ceza alırsınız gibi net cümlelerden kaçınmak lazım. her eyalette yasa farklı çalışır.

https://www.animallaw.info/topic/table-state-dog-leash-laws

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Nisan 2015 13:44
kapitan

"ABD'de sevk kayışı kanunu olan birçok yaşam bölgesinde" diye düzeltivereyim o zaman. Her halukarda adam çeker vurur tasmasız köpeği ve arkasına dönüp bakmaz bile.

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Nisan 2015 17:42
meryemkopuk

Cok haklisiniz o kadar cok kayip kopek ilani varki cok uzuluyirum yani sahiplerine degil o kaybilan kopeklere gidiyo da gidiyo ekemk yok su yok iki gun snra yorgun dusup yatiyolar etrafta bu kadar kotu insan varken ne cesaret tasmasiz gezdirebiliyolar ben kopusu bi kere cikardim tasmasini kimse yoktu deli gibi kosmaya basladi o sirada birini gorse bi kedi ciksa yada herhangi bisey onun pesine yola cikcak arabalar durmak yerine korna basip gecicek o gun o kadar korktum ki yola kacicak diye bidaha salmadim bnde isterim saliyim istegi gibi kossun ama onu kaybettigimdeki o korkuyu dusuneniyirum bile ama bunlari dusunemeyenler cok maleseff

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

3 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar