16 Temmuz 2012 03:52   şikayet Et
bicik35

Tasmasız köpek gezdirmek
kayıp köpek ilanlarını takip edip paylaşırken üzüntüyle bir şeyi fark ettim

çoğunun fotoğraflarında sokakta tasmasız gezerken çekilmiş resimler var

sahipleri perişan

yakın arkadaşlarım hatta annem dahil çevremdeki bir çok kişiye köpeğin tasmasını açmaması konusunda ısrar ettiğimde bir şeyy olmazz hep böyle geziyoruz cevabını alıyorum

son pişmanlık fayda etmez arkadaşlar

hava çok sıcak
büyük şehirlerde pek çok kişi yazlıklara gitti

sokaktaki hayvanlara bakan ve kayıp hayvanlara geçiçi ailelik yapanların sayısı azaldı

susuzluk açlık ciddi tehlikeler

asfalt yanıyor
bıcık ın beni kaybedip de sokaklarda patileri yanarak koşturduğunu düşünmek bile istemiyorum

en kötüsü de trafikte sürücüler sıcağın etkisi ile daha dikkatsiz ve agresif

bir kişinin bile enerjisini atsın diye tasmayı açacakken bu yazıyı hatırlayıp vazgeçmesi benim için manevi ödüldür

EDIT: Havalar soğumaya başladı arkadaşlar
Yaz aylarının kendine özgü tehlikeleri yerlerini kış aylarının sorunlarına bırakıyor
ev hayatına alışkın yavrularımız için dışarısı çok tehlikeli

05 Ocak 2013 20:31 tarihinde düzenlenmiş. | (19 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
25 Mayıs 2015 23:45
lean22

Onemli olan egitim ben salık gezdirirken ben komut vermeden kediye bile gitmez

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Mart 2017 17:09
goofyysmn

Çok eski bir konuyu hortlatıyorum farkındayım fakat köpek sahipleri azıcık yorumları okusun ve bilinçlensin diye..yeni bir başlık açmak istemedim. 

Malum havalar ısındı, hepimiz köpeğimizle parklara gidiyoruz. Belki on defa başımıza geldi fakat bugün yaşadığım olayda sinirden ellerim titredi.
Köpeğimle parkta gezerken üstümüze son sürat koşan bir malamut cinsi köpek neredeyse belimi kırıyordu!( hala canım yanıyor) Aynı hızla Köpeğime atlamış olsaydı muhtemelen birkaç kemiğini kırardı.Hani herkes diyor ya küçük köpeklerini hemen kucaklarına alıyorlar sanki bizimki canavar vs vs emin olun bu tecrübelerden kaynaklı. Saldırgan olmasa tek amacı oyun olsa bile büyük köpekler istemeden can yakabiliyorlar. Lütfen biraz dikkat edin. Hem köpeğinizin hemde çevredeki insanların sağlığı için tasmasız köpek gezdirmeyin.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

08 Nisan 2017 00:04
redbullponci...

Tasmalı ve tasmasız gezeceği alanlar vardır. Tabıkı yola yakın yerlerde tasmalı olması gerekir. Ben Rusya'da yaşıyorum burda insanlar hayvanlara çok önem veriyor. Ben tasmasız gezdiriyorum burda parklar büyük olanak var dilediği gibi arkadaşları ile oynuyor, ama yola çıkacağımız zaman muhakkak tasma takıyorum.

Alıntı Yaparak Cevapla   

17 Haziran 2017 11:35
gmzckrc

Gerçekten sürekli güncel kalması gereken bir konu. Köpeğini seven hiç kimse (basketbol, futbol sahaları gibi) kapalı alanlar haricinde köpeğini tasmasız gezdirmez. Ne kadar iyi eğitimlide olsa, dünyanın en iyi köpek eğitmeni dahi eğitmiş olsa saniyelik müdahale edemediğimiz olaylar yüzünden (kafalarının karışması, tehlike anı, yabancı köpek görmek, bir şey kovalamak vs) binlerce can ya kayboluyor yada hayatını kaybediyor. Benim köpeğim yapmaz demek bir çocuğu sabahtan akşama kadar gözetmeden sokağa bırakmak ve onu dış tehlikelerden korumayarak, benim çocuğumun başına gelmez demekten farksız. Hoş onu da yapan var ya. Eğer evinizdeki canları seviyorsanız, çok geç olmadan kayışlarını takın ve öyle gezdirmeye başlayın.
İyi forumlar...

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Ekim 2018 15:51
zibityus

2 yasinda erkek rottweiler kopegim sosyal degildi. Bir parkta kopekleri. Her aksam toplandigini ogrendim ve goturdum. Parka yavsca alisa alisa girdik sonra bir baktim karsidan doberman cinsi bir kopek son surat ustumuze kosuyor. Korktum tasmayi tutuyordum ama kavga cikarsa kopegimin onceki kavgalarindan biliyorum buyuk sorun cikacagini biliyordum. Kopek disi cikti sorun olmadi. Yinede bu saygisizca bir hareket sonra sahibini gordum adam gecmis bir koseye oturmus goygoy yapiyor kopek umrunda degil. Bu kadar bilincsiz olmamaliyiz kopegim o anda isirabilirdi yada ben korkunca saldir komutu verebilirdim veya ben one atlardim kopegim beni korumak icin saldirabilirdi. Aslinda keske saldirsaydida onlarda biraz akillanmis olsaydi .

Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Aralık 2018 12:40
sule09

1 hafta önce sokaktan sahiplendigim bi kızım var her akşam tasmasıyla uzun yürüyüşler yapıyoruz.hiç sorun yaşamamıştık dün akşama kadar. yokla başka köpegiyle tasmasız yürüyenleri görüp bende salakca bi hevesle acaba zillide böyle yürüyebilirmi diye kayışını açtım yavrum direk aglamaya başladı ellerime sarıldı 2 adım atamadık sürekli kucama zıplamaya bacaklarıma yapışmaya başladı. sanırım ilk sahipleri gezdirirken sokaga atmışlar kızımı öyle korktu ki anlatamam. kayışı çıkarınca onu atacagımı zannetti. tekrar taktım kayışını eve gelene kadar sürekli kafasını çevirip çevirip bana baktı.nasıl böyle bi düşüncesizlik yaptım bilmiyorum. sizlerin yazdıgınız tehlikeleri zaten düşünmemiştim ama bundan sonra zaten bi daha yapıp kızımın psikolojisini bozmam kesinlikle 

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Şubat 2019 22:16
luckyerling

bu konunun sürekli güncel kalmasını ve artık köpeklerini kamuya açık alanlarda tasmasız gezdiren o beyin fukarası, sorumluluktan bi haber insanlara müdahale edilmesini istiyorum. Yaklaşık iki hafta önce moda sahilinde golden'ımıza 2 tane rottweiler saldırdı. ertesi gün veteriner dönüşünde ise yine 10-15 tane köpeği tasmasız bırakan sorumsuz bir grubun içindeki bir kurt lucky'e saldırdı. Ben artık kendi önlemimi aldım ve köpeğime bir saldırı daha olması durumunda gerken müdahaleyi yapacağım. bunların başka bir dilden anlayacağı yok! Süreli polise şikayet ediyorum her tasmasız köpeği gördüğümde. 

Akıl alır gibi değil fakat 20 yaşlarındaki ufacık çocuklar dogo, pitbullar ile sahile inmiş köpekleri tasmasız bırakarak oturmuş muhabbet ediyorlar. Köpeğinin ne yaptığından, nereye gittiğinden haberi bile yok!!!

09 Şubat 2019 20:18 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Şubat 2019 23:09
astroo

Orijinalden alıntı: luckyerling

bu konunun sürekli güncel kalmasını ve artık köpeklerini kamuya açık alanlarda tasmasız gezdiren o beyin fukarası, sorumluluktan bi haber insanlara müdahale edilmesini istiyorum. Yaklaşık iki hafta önce moda sahilinde golden'ımıza 2 tane rottweiler saldırdı. ertesi gün veteriner dönüşünde ise yine 10-15 tane köpeği tasmasız bırakan sorumsuz bir grubun içindeki bir kurt lucky'e saldırdı. Ben artık kendi önlemimi aldım ve köpeğime bir saldırı daha olması durumunda gerken müdahaleyi yapacağım. bunların başka bir dilden anlayacağı yok! Süreli polise şikayet ediyorum her tasmasız köpeği gördüğümde. 
Akıl alır gibi değil fakat 20 yaşlarındaki ufacık çocuklar dogo, pitbullar ile sahile inmiş köpekleri tasmasız bırakarak oturmuş muhabbet ediyorlar. Köpeğinin ne yaptığından, nereye gittiğinden haberi bile yok!!!

Bize de astro yavruyken 2 kere golden 1 kere de husky saldırmıştı . Hep yazarım denk gelince en büyük kabusum sahipli tasmasız köpeklerdir. Bu köpekler yüzünden astro üstüne koşarak gelen herşeye agresyon gösteriyor. Uzaktan görüp sahibine tutmasını söyldiğimde bile gevşek gevşek ' bizimki bişey yapmaz' diyenler de çok .

Ben çözümü kalabalıktan uzak durarak buldum , ne sahile nede büyük parklara gidiyorum artık. Zaten geçen yıl sağlık sorunlarından dışarı çıkamıyorduk pek. Şimdi hergün evin yakınlarındayız ve sokak köpekleriyle tanışıyoruz. Hiçbiriyle de sorun yaşamadık. Hepsi nasıl davranması gerektiğini doğal olarak biliyor. Astro için terapist gibi oldular.

Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Şubat 2019 11:51
luckyerling

Orijinalden alıntı: astroo

Orijinalden alıntı: luckyerling

Bize de astro yavruyken 2 kere golden 1 kere de husky saldırmıştı . Hep yazarım denk gelince en büyük kabusum sahipli tasmasız köpeklerdir. Bu köpekler yüzünden astro üstüne koşarak gelen herşeye agresyon gösteriyor. Uzaktan görüp sahibine tutmasını söyldiğimde bile gevşek gevşek ' bizimki bişey yapmaz' diyenler de çok .

Ben çözümü kalabalıktan uzak durarak buldum , ne sahile nede büyük parklara gidiyorum artık. Zaten geçen yıl sağlık sorunlarından dışarı çıkamıyorduk pek. Şimdi hergün evin yakınlarındayız ve sokak köpekleriyle tanışıyoruz. Hiçbiriyle de sorun yaşamadık. Hepsi nasıl davranması gerektiğini doğal olarak biliyor. Astro için terapist gibi oldular.

ben de artık çok uzaklaşamıyorum fakat tam enerjisini atması gereken yaşta kısa süreli dolaştıramalar maalesef pek işe yarayamıyor. 

Ben artık tek başıma moda sahilde ya da başka bir yerde tasmasız köpek gezdiren birini gördüğüm anda polisi arayıp şikayet ediyorum. 5 kere olmasa da blki 55. seferde belki bir değişiklik olur. Bu sorumsuzlar da en azından yaptıklarının suç olduğunu polis tarafından işlem yapıldığında anlarlar. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Şubat 2019 14:02
mosyotheyork...

Merhaba arkadaşlar :)

Yeni üyeyim. 50 sayfa kadar okudum yazılanları. Öğrenmek istediğim bir kaç şey var. Bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. 

Köpeğimin aşıları 10 gün sonra bitecek ve mart başında dışarı çıkarmayı planlıyorum. Hiç bir zaman tasmasız gezdirmeyi düşünmedim çünkü evin içinde bile ağzına bir şey attığında roket gibi kaçıyor yaramaz :) Bir türlü yakalayamıyorum. Dışarıda mümkün değil koşup oynasın diye bırakamam tasmasız. Köpek parklarına gitmeyi de düşünmüyordum zaten ama buradan da öğrendim ki ben fare kadar köpeğim için sitedeki kedilerden ve sokak köpeklerinden çekinirken asıl problem sahipli, düzgün sosyalleşememiş köpekte ve ondan önce de sahibindeymiş. Şimdi bir kaç sorum var. Belki köpeğini ilk defa dışarı çıkaracaklar da okursa yardımı olur. Küçük ırklar hakkında bilgi çok az maalesef :(

1- İlk kez dışarı çıkardığımda sitenin içinde çıkarmayı planlıyorum alışsın diye. Evde tasma ve sevk kayışıyla günde 15 dakikalık egzersizler yapıyoruz. Fakat benim korkum dediğim gibi öncelikle sitedeki kediler. Kediden ya da köpekten korkan bir insan değilim fakat bazen bu kediler yüzünden apartmana giremediğim oluyor. Eşimi çağırıyorum kedileri zapt etsin diye :) Aşırı büyükler ve kapının arkasından tüylerini kabartıp tısslıyorlar gözümün içine bakarak. :( Kedilere karşı neye dikkat etmeliyim? Onları da rahatsız etmek istemiyorum açıkçası. Kedi davranışları hakkında bilgim de yok. :(

2- Sokak köpekleri genelde sakin oluyorlar. Koklaşmaları için izin verirken neye dikkat etmeliyim? Zaten oynamaları mümkün değil :( ya da koklamasına dahi izin vermemeli miyim?

3- Göğüs tasması ve sevk kayışımız var. Bir de flexi almak istiyorum olur da basketbol sahasına falan girersek uzatırım koşturur diye. Kapısı kapalı dahi olsa serbest bırakmak istemiyorum biri kapıyı açıp içeri girerken bile kaçabilir korkusuyla. Ne kadar uzunlukta flexi yeterli olur rahat etmesi için?

4- Köpeğimin olabildiğince sosyal olmasını istiyorum. Fakat çoğu küçük ırk mıncıklanmaktan doğru sosyalleşememiş oluyor maalesef. E küçük ırk köpeklerden başka sosyalleştirebileceğim köpek cinsi de yok maalesef. Buranın konusu değil ama İstanbul anadolu yakasında düzgün sosyalleşmiş küçük ırk köpeklerle görüştürmek isterim benim miniği. Bildiğiniz küçük ırklar için park, bahçe ya da oyun alanları tarzı bir yerler varsa öğrenmek isterim.

Uzun bir yazı oldu. Bilinçli köpek sahibi olmaya çalışıyorum ve mümkün olduğu kadar da köpeğimin köpek gibi davranmasını istiyorum. Evcilleştirmek tabi ki apartman ortamında beslenen bir köpek için önemli ama dışarda türleriyle kendi gibi olsun. :) 

Zaman ayırıp okuyan ve cevap veren olursa şimdiden çok teşekkürler. :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

26 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar