27 Mart 2016 02:35   şikayet Et
nineinchfrie...

Muhabbet Kuşunu Alıştırmak için Ne Yapmalı?

Merhaba,
Ben üniversitedeyken ailem eve bir muhabbet kuşu almış. Sorun şu ki, onlara "İlk hafta hiç çıkmasın dışarı, ikinci-üçüncü hafta elinize alışsın, sonra parmağınızda tutmaya başlarsınız. Bir ayın sonunda size alışır." dememe rağmen biraz heyecanlı davranmışlar ve her şeyi ilk haftadan halletmeye çalışmışlar.

İkinci, üçüncü gün annem elinden yem yedirmiş, dördüncü gün de dışarı salmışlar, arada bizim yanımızda dursun diye kuş videoları açarak dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Şu anda sıkıntılarımız şöyle, kuş annemin eli kafesin yakınındayken ısırmaya çalışıyor, annem de direkt onu salıyor, yani istediği zaman kafes dışına çıkıp istediği zaman girmeye alıştı, annem onu eline aldığında ısırıyor ve ara sıra üstlerine konmak dışında sahiplerinden tamamen bağımsız yaşıyor gibi bir şey. İnternette kuş alıştırmakla ilgili baktığım her video yeni alınan kuşa göre, bizimkisi bir hafta da olsa evi biliyor ve artık kafesin kapısı açılır açılmaz dışarı çıkıyor. 

Bu durumda ele alıştırmak için neler yapılabilir? Annemlere verebildiğim tek tavsiyeler her ellerini ısırdıklarında kafesi açmamaları, ısırdığında tepki vermemeleri ve parmaklarında durursa kuşun sevebileceği yemlerden vermek oldu. Bunlara ek olarak ne yapmalıyız?

Bir de kuşu ilk aldığımızda burun deliklerinin etrafı hafif beyazdı ve cere rengi açık mordu, şu anda cere rengi biraz daha açılıyor. Fotoğraflarını ekliyorum, dişi olma ihtimali var mıdır?

27 Mart 2016 01:35 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
27 Mart 2016 17:23
godluck89

Selam. Bir hafta dışarıya bırakmayın uyarısını ben de almıştım. Ufak kardeşim sabırsız davranmış 2 gün olmadan kafesten dışarıya bırakmış. Burada Ki tek sıkıntı kuşun yavru olması sebebi ile duvara çarpması olmuş ama öğrendi bir iki ufak çarpmaya. Ele alıştırmak çok kolay ben hiç bir eğitim dahi almama rağmen bayaği ilerlettim. Aldığım günden beri bşr kere komple vucudunu kavrayarak bşr kere tutmadım çünkü çok incitiyormuş. Onun dışında işaret parmağinizi göğsüne yaklaştırıp adım atmasını sağlayabılırsınız böyle böyle yaparak hemen alıştırabılıyırsnuz.. Ama kuşa yaklaşım çok önemli böyle yakalayacak gibi değil de daha yavaş haraketlerle yaklaştırın parmağinizi ve bir dakıka felan önünde tutun bır kaç kez elinizden zarar gelmeyeceğini anlayacaktır. Daha sonrası çok eğlenceli zaten :). Kuş sesi dinletilmesi pek bilgim yok ama iyi değil gibi çünkü kendini mahvedıyor bırseyler arıyor üzücü olabılıyor..

20 gündür ben de kuş kafesin Kapali açık istedği Zaman giriyor istediği Zaman çıkıyor :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Mart 2016 22:28
11sweetgirl1...

Hmmm, ailen sabırsız davranmış. Kuşun  elinize gelmesi için sizden zarar görmeyeceğini bilmesi lazım. Yani size güvenmeli. Ona yaklaştığınızda yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Ayrıca elinizden zarar gelmeyeceğini bilmesi için elinizi o kafesteyken, kafesinin içine sokun ama bu sırada ona dokunmayın 15 dk boyunca onunla konuşun. Elinizden zarar gelmeyeceğini anlasın. Bir kaç gün sonra yem yer elinizden ve bu bebiş biraz büyüdüğünde cinsiyetini tam olarak anlayabiliriz. 4-6 aylık olduğunda. Şimdi dişi ya da erkek diyemiyorum. Büyüdükçe belirginleşiyor. Net bir sonuç için biraz büyümeli.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Nisan 2016 09:57
yibo

İlk olrak kuşunuz dişi.Eğitim 30 günlük palazla başlar ve petshopğta salmadaki yavrular genel olarak yabanidir.Evde üretilip indsan elini tanıyan kuşlar kolay eğitim alırlar.Kuşun güvenini kazanarak  parmağa gelmesini sağlamalısınız.Şu anda yabaniyse işiniz biraz zor.Dişi olmasıda biraz eğitimi zorlaştırır.----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

35 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar