08 Kasım 2018 16:36   şikayet Et
nrdnyldrm

Sultan Papağanım İçin Endişelendiğim Konular
Arkadaşlar merhaba,
3 gün önce bir sultan papağanı aldım.Bulunduğum şehirde seçenek olmadığı için bir kuşçudan almam gerekti. İlk gün geçici olarak küçük bir kafese koymak zorunda kaldım zaten çok ürkek bir kuş küçük kafeste daha çok stres olmuştu bi kaç saat sonra sakinleşti hatta ötmeye başladı ara ara. Uzak durduğum halde en ufak harekette korkuyordu. İlk gün bir de bir talihsizlik yaşadık ve kafesten kaçtı tünekle koymaya çalıştım çıktı üstüne ama tırnaklarını perdeden kurtaramadığı için mecbur elime almam gerekti ısırdı bi kaç yerden baya kanattı bizimkinin çenesi kuvvetli çıktı. :) Ama o kadar korktu ki ertesi güne kadar devam etti ürkekliği. Dün kafesi geldi büyük kafese aldım. Büyük olduğu için rahat etti ilk gün ki gibi en ufak hareketlere ya da yakınına oturduğumda korkmuyordu. Ama dün gece çırpınma sesiyle uyandım kafesten çıkmak ister gibi davranıyordu. Kendisine zarar vermesinden korkuyorum. Bunu gün içinde de yapıyor. Bugün daha sakin onunla konuşurken arada bana öterek karşılık veriyor. Genel olarak 3 günümüz böyle geçti, çok uzattım ama sormak istediklerim şu şekilde :)
-Öncelikle durup dururken kafesten çıkmak ister gibi çırpınmasının sebebi neler olabilir, dışardan geçen kuşlardan korkuyor olabilir mi? Oda da koyabileceğim tek yer var ve yan tarafı da pencere.
-Sürekli uzaktan gözlemliyorum yem az yiyor ve su içtiğini hiç görmedim. Bugün yem biraz daha fazla yedi tüneğinin yerini değiştirdim yemliğinin hizasına aldım. Fakat suluğu görmüyor yada ondan içemiyor olabilir mi? Klasik suluk var kuşçu onlardan içebildiklerini söylemişti. Ama bu su konusu beni çok endişelendiriyor doğrusu.
-Uzun kuyrukları yok ve kısa kuyrukları ve kanatlarındaki uzun kısımlar da çok yıpranmış sanırım kuşçuda 3 tane sultan küçük bir kafesteydi diğer kuşlar yapmış olabilir bu ana tüyler kendini yenileyebilir mi, uçuşunu engeller mi ?
-Bileziği kırmızı renk ve TKF nin altında 18E yazıyor. Pek güvenmiyorum satıcılara çünkü yaşı hakkında kandırabiliyorlar malum kuşçu 3 4 aylık dedi bana biraz daha büyük gibi geldi ama bilezik 2018 yılına ait diye buna güvendim sizce tahmini papağanım kaç aylıktır? Cinsiyet olarak da erkek dedi tüylerinden çok anlayamadım ama tek tip ötmüyor. Birbirine benzer farklı tonlarda sesler çıkarıyor. Anlamak için sultan sesleri açtım telefondan bu kuşa zarar verir mi?
Ve son olarak :) oda klima ile ısınıyor direk ona gelmiyor. Ama gün içinde açmıyorum çok serin olmadığı için bana göre ama kuşum için soğuk mu değil mi anlayamıyorum.
Burda güvenip sorabileceğim kimse olmadığı için araştırırken bu siteyi buldum hemen üye olup sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar şimdiden çok teşekkürler. :)

08 Kasım 2018 14:38 tarihinde düzenlenmiş. |

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

31 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar