05 Aralık 2015 15:26   şikayet Et
dnamaker
lara
14 yaşında
dişi

Şikayet kutusu
Sitemizin güvenilirliği, içerdiği geniş bilgi tabanı ve sunduğu ücretsiz sahiplendirme olanakları nedeniyle her geçen gün daha da artan üye sayımızla birlikte sahte üyeliklerde de artış görülmektedir. Bu da başta sahte sahiplendirme ilanları olmak üzere, pek çok kural ihlalini de beraberinde getirmektedir.

Petarkadaş, dürüstlük ve karşılıklı saygıya dayalı gerçek dostlukların kurulduğu bir yardımlaşma ve bilgi paylaşım sitesidir. Buna aykırı amaç ve davranışlar içerisinde bulunanları önleyebilmemiz, ancak üyelerimizin destek ve yardımlarıyla mümkündür.

Sitemizde karşılaştığınız her türlü kural ihlalini veya ortak ilke ve amaçlarımıza aykırı davranışları "şikayet et" seçeneğini kullanarak ya da dilerseniz bu konu içerisinde paylaşarak yöneticilerimize bildirebilirsiniz.

Kuşkulandığınız ama emin olamadığınız durumları özel mesajla yöneticilerimize ilettiğiniz takdirde, en kısa zamanda incelenerek yine özel bir mesajla size cevap verilecektir.

Yöneticiler Sayfası..

Pet Arkadaş twitter sayfası..
Pet Arkadaş instagram sayfası..
Pet Arkadaş foursquare sayfası..
Pet Arkadaş facebook grup sayfası..
Pet Arkadaş facebook beğen sayfası.. 

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

(5 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
30 Temmuz 2017 00:12
panpo
panpo
7 yaşında
dişi

http://forum.petarkadas.com/kopekler-genel/yorkshire-terrier-ogluma-es-ariyorum-2

Alıntı Yaparak Cevapla   

30 Temmuz 2017 02:00
smoon
haru
4 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: sauerkrautpie

Ben biyoloji eğitimi görüyorum ve en az buradaki herkes kadar hayvan severim. Ancak üreme canlılar için en önemli gerekliliklerden biridir, gereksiz yere kısırlaştırma da hayvanların hormonal dengesiyle, hatta tüm sağlığıyla oynamaktır. Bence kaldırılması yanlış olur, ancak sahibe kalmış bir şekilde doğru profil analizi ile gerçekleştirilmeli.

Tabi, evcil hayvan çiftleştirmek için bir çok çiftlik hizmet veriyor, buradan önce oraya başvurmak daha mantıklı diye düşünüyorum. Topluluk kuralları yerine köpeğini ya da kedisini çiftleştirmek isteyenler için bilgilendirici bir konu açılır, bura da yasak olduğu da söylenmiş olur.

Belki şikayet kutusuna cevaplamam çok yerinde olmayacak fakat yazdıklarınıza ve yazılanları okuyacaklara ithafen birkaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle petleri kısırlaştırmamayı seçmek ve eş aramak tamamen farklı şeylerdir.

Kişi petini yeterli şekilde gözetim altında tutabiliyorsa ve davranış bozukluğu mevcut değilse pekala da kısırlaştırmamayı (kendi görüşüme ters olmakla birlikte) seçebilir, Bu seçime saygı duyulur, duyulmalıdır. Ayrıca kısırlaştırmanın hormon dengesini bozmayan yöntemleri de mevcuttur. Yani pet sahibi ve veteriner hekim kısırlaştırma kararı alırken birçok faktörü değerlendirir. Hiçbir pet sahibi sırf kendi zevki ve rahatı için petini kısırlaştırmaz. Kısırlaştırma konusunda bir karar alınırken ideal olan petin öncelik ve ihtiyaçlarına göre karar verilmesidir.

Lakin eş arama konusuna gelecek olursak bu kadar optimist konuşamayacağım. Irk üretimi sadece ve sadece eğitimli kişilerin yapabileceği (ya da yapması gereken) meşakkatli ve hassas bir iştir.Irk üretiminin doğadaki üreme durumu ile alakası yoktur, o yüzden o konuya ayrıca değineceğim. Islah ile optimize edilmiş bir ırk dahi olsa yapılacak gelişigüzel çiftleştirmeler ırkın özelliklerini bozar. Bozulmadan kastım güzelliği vs değil tabii. Bahsi geçen özellikler fiziksel olup (eklem, iskelet sistemi bozuklukları gibi) petlerin ömrünü kısaltabileceği gibi, agresif davranışlar gibi petin karakterini etkileyecek özellikler de olabilir, ki bu durum da petin refahını fiziksel bozukluklar kadar bozacaktır. Şu anda şirin mi şirin, bebeklerle koyun koyuna yatabilecek kadar şefkatlli pitbull'lar varsa bunun sebebi zamanında dövüşler için yapay seleksiyon ile saldırganlaştırılmış olan pitbull'ların ırk ıslahı ve kontrollü üretim ile şimdiki hallerine getirilmesidir. Kafaya göre, bedava cins petim olsun, satarım para kazanırım ya da biyolojik ihtiyaçlarını gidersin gibisinden niyetlerle yapılan girişimlerin uzun vadede yararı değil zararı olur. Pet çiflteştirmek pet sahiplerine değil bu alandaki eğitimli yetkin kişilere düşer. Tabii her çiftlik ve cattery de bu işi yapabilecek kapasitede değildir, unutmamak lazım.

Spesifik bir ırka mensup olmayan (yanlış ya da kırıcı bir tanım olduysa niyetimin bu olmadığını belirtmek isterim) petlerde ise durum aşırı popülasyonun doğurduğu/doğuracağı sonuçlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Üreme, bazı türlerin hayatta kalma içgüdüsünden bile daha önde tuttuğu bir içgüdüdür. Hayvan bunu seçemez, hormonlar neye yöneltirse onu yapar. Fakat bizlerin önceliği sokak hayvanlarının ve bir ırka mensup olmayan petlerin mümkün mertebe sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesidir. Bu sebeple, eldeki imkan ve kaynakların durumu da göz önünde bulundurularak, niceliğe değil niteliğe bakılır. Yani hayvanların refahı için popülasyon küçük tutulmalı, hayvanlar kısırlaştırılmalıdır. Yine tekrarlıyorum, kısırlaştırma hayvanın biyolojik dengesine zarar vermeyecek yöntemlerle de gerçekleştirilebilir.

Biyolojik ihtiyaçları karşılansın, hormonları bozulmasın, torun seveyim, yok efendim bir petim daha olsun diye gerçekleştirilmiş tek bir çiflteşme sonucunda, 1 sene içerisinde açlık ve sefaletten ölme ya da kötü muameleye maruz kalma riski ile karşı karşıya olan yüzlerce hayvanın doğar. Bu durum cins petler için de geçerlidir. Hangisinin vicdanımızı daha çok acıtacağını düşünmek lazım.

(4 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Temmuz 2017 02:20
panpo
panpo
7 yaşında
dişi

http://forum.petarkadas.com/kopekler-genel/ogluma-es-ariyorum-15

Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Temmuz 2017 02:21
panpo
panpo
7 yaşında
dişi

Orijinalden alıntı: smoon

Ben biyoloji eğitimi görüyorum ve en az buradaki herkes kadar hayvan severim. Ancak üreme canlılar için en önemli gerekliliklerden biridir, gereksiz yere kısırlaştırma da hayvanların hormonal dengesiyle, hatta tüm sağlığıyla oynamaktır. Bence kaldırılması yanlış olur, ancak sahibe kalmış bir şekilde doğru profil analizi ile gerçekleştirilmeli.

Tabi, evcil hayvan çiftleştirmek için bir çok çiftlik hizmet veriyor, buradan önce oraya başvurmak daha mantıklı diye düşünüyorum. Topluluk kuralları yerine köpeğini ya da kedisini çiftleştirmek isteyenler için bilgilendirici bir konu açılır, bura da yasak olduğu da söylenmiş olur.

Belki şikayet kutusuna cevaplamam çok yerinde olmayacak fakat yazdıklarınıza ve yazılanları okuyacaklara ithafen birkaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle petleri kısırlaştırmamayı seçmek ve eş aramak tamamen farklı şeylerdir.

Kişi petini yeterli şekilde gözetim altında tutabiliyorsa ve davranış bozukluğu mevcut değilse pekala da kısırlaştırmamayı (kendi görüşüme ters olmakla birlikte) seçebilir, Bu seçime saygı duyulur, duyulmalıdır. Ayrıca kısırlaştırmanın hormon dengesini bozmayan yöntemleri de mevcuttur. Yani pet sahibi ve veteriner hekim kısırlaştırma kararı alırken birçok faktörü değerlendirir. Hiçbir pet sahibi sırf kendi zevki ve rahatı için petini kısırlaştırmaz. Kısırlaştırma konusunda bir karar alınırken ideal olan petin öncelik ve ihtiyaçlarına göre karar verilmesidir.

Lakin eş arama konusuna gelecek olursak bu kadar optimist konuşamayacağım. Irk üretimi sadece ve sadece eğitimli kişilerin yapabileceği (ya da yapması gereken) meşakkatli ve hassas bir iştir.Irk üretiminin doğadaki üreme durumu ile alakası yoktur, o yüzden o konuya ayrıca değineceğim. Islah ile optimize edilmiş bir ırk dahi olsa yapılacak gelişigüzel çiftleştirmeler ırkın özelliklerini bozar. Bozulmadan kastım güzelliği vs değil tabii. Bahsi geçen özellikler fiziksel olup (eklem, iskelet sistemi bozuklukları gibi) petlerin ömrünü kısaltabileceği gibi, agresif davranışlar gibi petin karakterini etkileyecek özellikler de olabilir, ki bu durum da petin refahını fiziksel bozukluklar kadar bozacaktır. Şu anda şirin mi şirin, bebeklerle koyun koyuna yatabilecek kadar şefkatlli pitbull'lar varsa bunun sebebi zamanında dövüşler için yapay seleksiyon ile saldırganlaştırılmış olan pitbull'ların ırk ıslahı ve kontrollü üretim ile şimdiki hallerine getirilmesidir. Kafaya göre, bedava cins petim olsun, satarım para kazanırım ya da biyolojik ihtiyaçlarını gidersin gibisinden niyetlerle yapılan girişimlerin uzun vadede yararı değil zararı olur. Pet çiflteştirmek pet sahiplerine değil bu alandaki eğitimli yetkin kişilere düşer. Tabii her çiftlik ve cattery de bu işi yapabilecek kapasitede değildir, unutmamak lazım.

Spesifik bir ırka mensup olmayan (yanlış ya da kırıcı bir tanım olduysa niyetimin bu olmadığını belirtmek isterim) petlerde ise durum aşırı popülasyonun doğurduğu/doğuracağı sonuçlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Üreme, bazı türlerin hayatta kalma içgüdüsünden bile daha önde tuttuğu bir içgüdüdür. Hayvan bunu seçemez, hormonlar neye yöneltirse onu yapar. Fakat bizlerin önceliği sokak hayvanlarının ve bir ırka mensup olmayan petlerin mümkün mertebe sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesidir. Bu sebeple, eldeki imkan ve kaynakların durumu da göz önünde bulundurularak, niceliğe değil niteliğe bakılır. Yani hayvanların refahı için popülasyon küçük tutulmalı, hayvanlar kısırlaştırılmalıdır. Yine tekrarlıyorum, kısırlaştırma hayvanın biyolojik dengesine zarar vermeyecek yöntemlerle de gerçekleştirilebilir.

Biyolojik ihtiyaçları karşılansın, hormonları bozulmasın, torun seveyim, yok efendim bir petim daha olsun diye gerçekleştirilmiş tek bir çiflteşme sonucunda, 1 sene içerisinde açlık ve sefaletten ölme ya da kötü muameleye maruz kalma riski ile karşı karşıya olan yüzlerce hayvanın doğar. Bu durum cins petler için de geçerlidir. Hangisinin vicdanımızı daha çok acıtacağını düşünmek lazım.

kendini tutamayan bir üye gördüm sanki :))))

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Temmuz 2017 22:02
redbullponci...
redbull
1 yaşında
erkek

Ne demek eş arayanlar hayvansever değildir. Kime göre neye göre, bu hayvanın en doğal halkı sırf siz besliyorsunuz diye onun hakkını elinden alamazsınız sağlık sorunu var ise başka ama yararı kadar zararı da var. Ama ben karşıyım şahsen tospişimin bu hakkını elinden almak benim hakkım değil, bu dünya insanlar kadar hayvanların da dünyası.

31 Temmuz 2017 22:58
sauerkrautpi...

Şikayet başlığında tartışıyor gibi durduk ama :) Affedin. 

Bence düşünceniz çok yanlış, çünkü tekrar söylüyorum üreme canlıların temel özelliğinden biridir, eğer 1 kedi bakmaya göze alıyorsanız, onu bu kadar çok düşünüyorsanız  bence doğacak yavruların aç kalacağı öleceği ortaya çıkmamalı. Bir çok hayvan sever var, illa ki biri sahiplenmek isteyecektir. Ha diyorsunuz, benim kedim ya da köpeğim hasta, kısırlaştırılması gerekiyor, bilmukabele. 

Bu arada ırktan kastınız sanırım cins ve türü aynı olan tüm canlılar birbiri ile çiftleşebilir, ayrıca bir çok özellik ırka özel değil, kalıtsaldır. Tekrardan söylediğim gibi, bunun hakkında bilgilendirici bir başlık açılırsa, hem bu işe niyetli insanlar hemde minik canlarımız mağdur olmaz, bu konuda kaygınızı çok net anlıyorum :)) Ha bu arada,  bu düşünceyle hayvanların neslinide tüketiriz, her canlı üremeli, çoğalmalı bu biyolojik ihtiyaçtan da öte doğanın evrenin bir kanunu. Bunu engellemek ne bize, ne bana ne de bir veterinere düşüyor. 

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Ağustos 2017 23:15
neroko
pashacan
3 yaşında
erkek

Biyoloji eğitimi gören arkadaş;
Testosteron, ostrojen gibi hormonları da biliyorsundur o zaman. Biz bu kopekleri PET statüsünde evimize, bahçemize aldığımız an zaten BIYOLOJIK ve HORMONEL dengeleri ile oynuyoruz YA ORMANA salacağız, erkek köpeklerimiz hormonları tavan yapmasın diye her an çiftleşebilecek , dişileri de 6 ayda bir doğurtacağız. Yoksa ikisi de tavan yapmış hormonları bastırmak oluyor Bu da rahim ve prostat kanseri yapıyor( en yaygın kanser türü). Ve köpekleri ilk cycle larından önce kısırlaştırmak çok daha FAYDALIDIR. Lütfen buraya bu konuyu, yurtdışı literature u bilmeden yazmayınız . Bu konuyu bu kadar savunduğunuza göre LÜTFEN bir çiftlik açınız. Bizde her üye olarak size doğurtulmuş bir kurban sahiplendirelim. 100-200 can bakmaya hazır mısınız?? Yaa biyoloji ile bu işler olmuyor. Bunun için branş veterinerlikleri var Avrupa^'da Amerika'da Buradakileri keko mu sanıyorsunuz??

Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Ağustos 2017 00:16
neroko
pashacan
3 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: redbullponcik

Ne demek eş arayanlar hayvansever değildir. Kime göre neye göre, bu hayvanın en doğal halkı sırf siz besliyorsunuz diye onun hakkını elinden alamazsınız sağlık sorunu var ise başka ama yararı kadar zararı da var. Ama ben karşıyım şahsen tospişimin bu hakkını elinden almak benim hakkım değil, bu dünya insanlar kadar hayvanların da dünyası.
,

Eğer hayvan gibi yaşayacak ise Biz insanlar onları hayvan statüsünden çıkarıp PET ( evcil hayvan ) grubuna soktuk. Ve genetikleri & hormonları ile oynadık. Bunun için de sağlığı için oyunu kuralına göre oynamak lazım. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Ağustos 2017 01:09
marchqueen95

Orijinalden alıntı: redbullponcik

Açıkcası ben bu şekilde düşünüyorum bu konu hakkında;

Kedimizi veya köpeğimizi üremesine önleyici bir durumda bulunmadık, doğal olarak kızgınlık dönemine girecek ve evcil hayvanımıza bir eş bulduk çiftleştirdik. Peki doğumdan sonra 4-6 yavrunun akıbeti ne olacak?

Mesela biri çıkıpta deseki, köpeğime kedime eş arıyorum ama doğan yavruların hepsine ben bakacağım o, insanlar hevesleri gidince başlarından atıyor. Ben kimselere güvenemediğim için ilk batından doğan yavruların hepsine bakacağım sonrada evcil hayvanımı kısırlaştıracağım.

Benim mantığıma uygun değil. Bir kere doğum yapsın klişesini bırakın, ben gelişmiş ülkelerdeki gibi ilk kızgınlık öncesi kısırlaştırma taraftarıyım.
Fakat böyle bir düşüncede olan kişiye saygı duymak gerekir, gayet etik bir şekilde davranıyor. insanların tercihlerini sonuçları vicdan sınırlarını zorlamadıkça eleştirmemek gerekir.

Lakin insanların büyük çoğunluğu bu şekilde bir yol izlemediği için birsürü yavrunun hikayesi hüzünlü sonlanıyor.
Kısırlaştırmanın hem bizler hem evcil hayvanlarımız için faydalarına değinmiyorum bile zira diğer üyeler yeteri kadar açıklamışlar.

06 Ağustos 2017 17:29
gofretjedi
gofret
1 yaşında
dişi

Yetkili biri cevap verebilir mi petarkadasim isimli instagram hesabında paylaşılan köpekler normal bizler gibi üyelerin petlerinin resimleri değil mi? Herkes sahiplenme isteği ile fotoğraflara yorum yapıyor bu durum gerçekten canımı sıkıyor yorum yaptıkları köpek benim köpeğim olmasa da. Açıklama bölümüne instagramda sahiplendirme ile ilgili bir yazı yazsanız nasıl olur?

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

47 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar