07 Kasım 2018 15:34   şikayet Et
minnakkus

Erzurum Canlı Hayvan Borsası Avrupa’nın En Modern Tesisi Olabilir
Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Erzurum'da kurulan canlı hayvan borsası, Avrupa'nın önde gelen modern tesislerinden biri olabilir. İşte detaylar;Erzurum’da tarım ve hayvancılığa katkı sağlamak için yaklaşık 250 dönüm arazide yapımı devam eden canlı hayvan borsası, 40 milyon liralık maliyetle Avrupa’nın önde gelen tesislerinden olacak. Modern canlı hayvan borsasının ısınma ve soğutma ihtiyacı, hayvanların atıklarından elde edilecek biyogaz ile sağlanacak.

2 yıl önce Erzurum-Pasinler Karayolu kenarındaki 250 dönümlük arazide yapımına başlanan canlı hayvan borsasında sona gelindi.Hayvan barındırma ve müzayede alanlarını bünyesinde bulunduracak olan canlı hayvan borsası, aynı zamanda yem ve su deposu, çoban yatakhanesi, misafirhane, otel, banka, alışveriş ve restoran alanlarına da sahip olacak. Yaklaşık olarak 40 milyon liraya mal olması bekleniyor. Bölgede tarım ve hayvancılığa büyük katkı sağlayacak olan canlı hayvan borsası, tamamlandığı zaman Avrupa’da bu alanda önde gelen tesislerden biri olacak.

Borsada, hayvanların düşük bedellerle pazarlanmasının önüne geçip, fiyat politikasının tek bir noktada belirlenmesi sağlanacak.Erzurum Canlı Hayvan Borsası’nın et sektöründe kaliye ve ucuzluğun adresi olması, tarım ile hayvancılığa da ciddi katkılar sağlaması gibi amaçları da bulunuyor. Erzurum ve çevre illerden gelecek alıcı ve satıcılar ortak bir alanda buluşarak işlemlerini yapabilecekler.

1000 büyükbaş, 3500 küçük hayvan kapasiteli canlı hayvan borsasının 15 Kasım’da faaliyete geçirilmesi planlanıyor.Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yaptığı açıklamada, belediye olarak yerel hizmetlerin yanı sıra Erzurum’un değerlerini de öne çıkarmak istediklerini dile getirdi. Türkiye’de meraların yüzde 12,5’lik bölümünün Erzurum’da olduğunu belirten Sekmen, buralarda hayvancılık yapıldığına ve 6 – 8 ay boyunca hayvanların herhangi bir yem bedeli ödemeden otlatılabileceğine dikkat çekti.


Haber Kaynak: https://paratic.com/erzurum-canli-hayvan-borsasi-en-modern-tesis/

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

31 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar