24 Nisan 2015 15:47   şikayet Et
veronica55

Evcil hayvan giremez sorunu
Bir çok avrupa ülkesinde ve ABD'de hiç sorun olmazken, gayet doğalken, Türkiye'de yanınızda evcil hayvanınızla market, süpermarket, avm gibi yerlere girmenin hala yasak olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir çok ülkede yasal olarak "yasak ırklar" dahilinde olmayan her cins kedi ve köpeğinizle rahatlıkla alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Fakat Türkiye'de bu her zaman problem. İşin ironik tarafı, bu evcil hayvanınızı, dolayısıyla sizi içeri almayan marketlerin çoğunda evcil hayvan ürünleri reyonu bulunuyor.

Alakası yok ama hadi diyelim ki yiyecek içecek satılan yerlerde (alakasız ve abes olduğunu düşündüğüm) "hijyen" endişesi ile böyle bir yasak var. Peki o halde IKEA, Koçtaş, Mediamarkt gibi yerlere niye giremiyoruz?

Büyük çoğunlukta dışarı çıkarken köpeğim her zaman yanımda oluyor. Diyelim bir yere gitmişim, dönüşte markete uğrayıp bir kaç parça birşeyler almam gerekiyor ama yok uğrayamıyorum. Market alışverişi gibi basit bir işimi halledebilmek için eve dönüp köpeğimi bırakıp tekrar markete dönmek zorunda olmak çok saçma değil mi? Bir avm'ye giderken onu evde yalnız bırakmak zorunda olmak da hiç hoş bir durum değil. Buralarda saatlerce vakit geçirilebiliyor sonuçta.
Ben şahsen ihtiyaç çok acil değilse sırf bu yüzden çoğunlukla bu yerlere gitmekten vazgeçiyorum. Hakaret gibi. Kapıdan içeri giremiyoruz resmen. 

Herkes rahat rahat ağlayan, bağıran, kusan ortalığı birbirine katan çocuklarıyla, kocaman yer kaplayan bebek arabalarıyla istediği gibi alışveriş yapabiliyor ama biz uslu uslu yanımızda yürüyen köpeğimizle dışarı atılıyoruz.

Bu durumdan şiketçi olan bir tek ben miyim, herkes ne düşünüyor merak ediyorum. Sizce bu yasak değişmeli mi? Değişmesi için ne yapılabilir? Yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

25 Nisan 2015 15:46 tarihinde düzenlenmiş. | (23 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
24 Nisan 2015 16:48
barinakci

Herşey insanlar için.
Tabii ki giremezler.
Kedi köpekte neymiş?

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Nisan 2015 16:55
jokerrrrrr

yurt dışıyla evcil hayvan kültürümüz farklı..insanların sokakta bile köpek görmeye,aynı kaldırımları kulllanmaya tahammülleri yok çoğu zaman.evcil hayvan besleyenler layığı ile beslemedikçe bu böyle olacak..çocuk parkları mayın tarlası gibi dışkıyla dolu..sokaktaki insanların çoğu bizi yürüyen bi kaka olarak görüyor..balkonlara.teraslara köpek kapatıp,bahceye bağlayıp bütün gün ağlamalarına havlamalarına seyirci kalıyoruz...girilebilse çok güzel olur çoğu zaman köpeklerimizi bi yerlere yanımızda götüremediğimiz için dışarı çıkmıyoruz..bi de cep köpeği değilse sahile bile götüremıyorsunuz rica minnet envai çeşit şirinlik.. 

(5 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Nisan 2015 17:03
barinakci

Yorkshire ayrıca belli bir nedeni de yok aslında; referandum yapılsa bence % 98 aleyhte oy çıkar.

Hayvan sahibi olmadan da hayvan sever pek çok kişi istemez bence girmesini.

Yani fiziksel ve psikolojik olarak insanlar sadece teknolojileri hayatına alıyorlar,bunun dışında herşeyi ittiriyorlar galiba.

Fakat Fransız Animaux kanalında yapılan küçük bir belgesele göre de Fransa'da bu konudan muzdaripmiş.

En çok köpek hırsızlık olayları kamu ve özel binaların önünde bağlanan köpeklerin çalınması ile gerçekleştiriliyormuş.

Aslında orada da pek çok yerde giriş yasak.

Pek çok koşu parkında köpekler girişe tasmalanıyormuş ve çalınıyormuş.

Kanada,Fransa,Belçika ve diğer bazı ülkelerde yakın iletişim kurduğum arkadaşlar hemen hepsi aynı bu dertten muzdarip.

Fakat orada halk köpek görünce öcü görmüş gibi davranmıyor(kendi gözlemim) işte bu bizim ülkemizde tam tersi.

Fransa'da köpekle girmenin kabul edildiği avm yokmuş ne de bir banka ya da kamu sektörü( Animaux kanalından alıntı)

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 15:44
kaishaku

Ne kadar ironik olsa da bunun sebebi (büyük çoğunlukla)  "bizleriz... "


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 15:56
halithavari1

Çok kötü bir durum ama ükkemizin öyle bir duruma gelebilmesi için önce hayvan besleyen kişilerin adam akıllı davranışlar sergilemesi lazım sorumluluk sahibi olması lazım

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 16:10
barinakci

Avm ve kamu binaları ya da özel bina ve eğlence ya da sosyal mekanları geçtim;hepsi onların olsun ama hiç olmazsa belli kilo ve ırklar için toplu taşım serbestliği olsaydı.

(Büyük ırkların hiç şansı yok ,ne kadar uysal olsada)

(4 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 16:13
aryagizem

bu konu hem katılıp hem katılmadığım bir durum.Çünkü şöyle bir durum var insanlar tasmasız köpek gezdiriyorlar.yada tasmayı sıkı tutmuyor köpek elinden kaçıp gitse o avmde kaç kişi köpekten korkarak kaçar ve bir daha gelmez ? Yada köpeğinizin tuvaleti gelse napıcaksınız ? 


Ayrıca bebek arabası olayınada sonuna dek katılıyorum. Kadınlar ite kalka kocaman arabalarla giriyorlar magzaları işgel ediyorlar üstüne üstelik dikkat etmeden ve sanki bu onların  sosnuna dek haklı oldukları bişeymiş gibi.evet çoçuğunuz küçükse tabiki kullanıcaksınız ama onunda bir adabı var yani.

Benim fikrim açık avmler var ist için konuşuyorum.Viaport vialand bu tarz yerlerde bence izin verilmeli belki magza içlerinde problem yaratabilir ama ordaki kafede otururken köpeğiminde yanımda olsun isterim.

Avmlere küçük ırklar girebiliyorlar fakat kucakta veya kutuda ama bu köpek içinde sahibi içinde rahat olmuyor.Bazen istisnalar yapıyorlar gerçi en azından benim başıma geldi.Arkadaşlarımla vialanda gittik avm bölümüne ben zaten alıcagım belliydi hemen aldım o arada güvenlik görevlisi durdurdu ve köpekle gezemezsiniz dedi tamam dedim sorun çıkarmadım. Orda kafeye gittim oturdum arkadaşlarımlayım kafe sahibide sorun çıkarmadı 2 saate yakın yemek kahve muhabeti yapıp geldik. Keşke her zaman yapsak ama malesef ki...

Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 16:23
kozez

bellayı bi yerden atmak isteyen önce çoluğunu çocuğunu atmak zorunda kalır yıkarım orayı :@

Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Nisan 2015 18:21
simaymozart

Orijinalden alıntı: kontaleyna

Arkadaşlar instagramda dolaşırken tesadüf eseri chihuahua_mira isimli bir hesaba denk geldim ve sahibiyle birlikte bir çok mekana gitmiş örn. Zorlu center da starbucksa gitmiş daha bir kaç yer gezmiş acaba o nasıl giriyor diye merak ettim belki küçük ırk olduğu içindir diye düşünüyorum merak ederseniz bir bakın diyenyazmak istedim


Muhtemelen küçük ırk olduğundan dolayıdır çünkü bizde Mozartla marketlere,starbucksa filan gibi birçok yere biz de girebiliyoruz

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Nisan 2015 08:39
bordercollie...

Biz de ölen köpeğim Neo ile Türkiye ' de bu tarz sıkıntılar yaşadık.

Ancak şimdi KKTC'de yaşadığımız için bu tür sıkıntılar yok ancak ; Türkiye'de evcil hayvanların(kedi-köpek) mağazalara alınması için öncelikle Türkiye'de ki evcil hayvan sahiplerinin (bilinçsiz olanların) iyice bilinçlenmesi gerek. E tabii bilinçsiz hayvan sahipleri yüzünden kedisi köpeği mağazanın ortasına ihtiyacını giderirse elbette olmaz !

(4 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

8 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar